اورلود آسانسور، محافظی برای اضافه بار و سنسوری است جهت اطلاع وزن کابین به جعبه فرمان و جلوگیری از حرکت آسانسور در صورت افزایش وزن از مقدار معین شده. تا از این طریق از آسیب به آسانسور جلوگیری شده و عمر مفید آسانسور افزایش یابد. با توجه به اینکه حمل بار اضافه می تواند صدمات زیادی به آسانسور وارد نماید و مشکلاتی را برای سازه های فیزیکی و الکتروموتورها به وجود آورد، استفاده از اورلود آسانسور، طبق استانداردهای بین المللی ضروری است.

برای شناخت انواع اورلود آسانسور، اهمیت استفاده از آنها، جزئیات ساختاری و مکانیزم عملکرد آن با کلمان همراه شوید و این مقاله را از دست ندهید.

اورلود آسانسور چیست؟

اورلود آسانسور Over Load protector)  ) یک سنسور الکتریکی است که وزن کابین آسانسور را اندازه گیری کرده و به تابلو فرمان آسانسور اطلاع می دهد. این سنسور موجب عدم حرکت کابین با وزن بیش از ظرفیت کابین آسانسور می شود لذا از خسارات و حوادث احتمالی جلوگیری می کند. اجزای سنسور اورلود، یک لودسل مخصوص و یک نشانگر که بر روی لودسل نصب شده، می باشد. وجود این سنسور، طبق استانداردهای بین المللی برای تمامی آسانسورها الزامی است. حمل بار اضافه موجب صدمات زیادی به آسانسور می شود و مشکلاتی به سازه های فیزیکی آسانسور و الکتروموتورها همچون موتور گیربکس آسانسور و همچنین قوای محرکه آسانسور وارد می کند. به همین دلیل در قسمت بالای شستی طبقات، میزان اضافه بار زده شده است.

چنانچه آسانسور دارای اورلود آسانسور باشد، در صورت اضافه وزن، حرکت نخواهد کرد. این سنسور روی سیم بکسل آسانسور و یا زیر کابین نصب می شود. سنسورهایی که زیر کابین نصب می شوند، در صورت نیاز به تعمیر با توجه به محل قرارگیری، رسیدگی کمی دشوارتر است، زیرا لازم است کابین از تنظیم اولیه خارج شود و مجددا تنظیم گردد. به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

سنسورهای اورلودی که اغلب در اکثر آسانسورها استفاده می شود نوعی است که به سیم بکسل کابین وصل می شود و روش نصب آسانی دارد و در صورت نیاز به تعمیر به راحتی قابل دسترس است. در این نوع از سنسورهای اورلودی، کشش سیم بکسل، میزان وزنی که در کابین وجود دارد را مشخص می کند.

جزئیات ساختار سنسور اورلود آسانسور

اورلود شامل یک هسته فلزی (از آلیاژ خاص) و تعدادی strain gauge مجموعه ای از مقاومت های الکتریکی است که در اثر اعمال نیرو مانند تمام مواد تغییر شکل می‌یابد اما پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه خود باز می‌گردد. در واقع میزان برگشت‌پذیری این ماده تعیین کننده دقت، کیفیت و دیرپایی اورلود آسانسور است. نوع آلیاژ هسته و ساختار strain gauge میزان دقت و کیفیت سنسور اورلود را مشخص می کند.

دقت اورلود به معنای قدرت تفکیک آن نسبت به ظرفیت کل و نیز حد خطای مجموع آن است.

قدرت تفکیک و خطای مجموع اورلود و رفتار لودسل تحت رطوبت و درجه حرارت توسط موسسه oiml واقع در سوئیس، بر اساس استانداردهای خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا کلاس دقت اورلود تعیین شود.

اورلود آسانسور قابلیت سنجش وزن کابین، مسافر یا بار را دارا می باشند که معمولا دو حد معین از وزن را مشخص می کنند که به یکی از این حدود، Load Full و به دیگری load Over می گویند

هدف اصلی از بکارگیری اورلودها در آسانسور، سنجش دو حد Load Full , Load Over می باشد.

ساختمان و ساختار اورلود آسانسور

مکانیزم عملکرد سنسور اورلود آسانسور چگونه است؟

تغییرات طول ناشی از وارد شدن بار، موجب تغییر در خروجی اورلود می شود. فشار وارده از سوی جسم  به وسیله اورلود آسانسور به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و از این طریق وزن دقیق مواد به دست می آید. در واقع اورلود، بار (نیروی عمودی) را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند که با کمک آن می توان وزن مواد را  در حالت های مختلف بدست آورد.

در اورلود آسانسور، از طریق یک ماده واسطه (مایع ، گاز، نور، مقاومت و…) و اعمال تغییرات بار بر آن،  تغییرات متناسبی (فیزیکی، شیمیائی) در آن ماده واسطه به دست می آید. لذا می توان با اندازه گیری این تغییرات، میزان تغییرات بار را محاسبه کرد.

انواع اورلود آسانسور

اورلود آسانسور را بطور کلی می‌توان به دو مدل زیر تقسیم‌بندی نمود:

 • اورلود سنجش بردار وزن
 • اورلود سنجش اثر وزن

اورلود سنجش بردار وزن

در این نوع اورلود آسانسور، وزن بار از سنجش مستقیم یا غیر مستقیم اندازه گیری می شود که معمولا بر پایه سنسور استرین گیج ساخته می شوند.

انواع مختلف اورلود سنجش بردار وزن عبارت است از:

 •  اورلود کابلی
 • اورلود فریم
 • اورلود گوشه کابین

اورلود های سنجش اثر وزن

در این نوع از اورلود آسانسور، وزن بار با سنجش اثرات مکانیکی تغییر وزن در جسم ثانویه، اندازه گیری می شود.

انواع مختلف اورلودهای سنجش اثر وزن عبارت است از:

 •  اورلود ترانس متغیر
 •  اورلود مغناطیسی
 • اورلود القایی
 • اورلود مغناطیسی

برخی از اورلودهای موجود در کشور

معروف ترین اورلودهای موجود در بازار ایران را می توان بصورت زیر فهرست بندی نمود:

 • اورلود دایناسل DINACELL
 • اورلود جنتا centa
 • اورلود میسلکت MICELECT
 • اورلود توربوسل  TURBOCELL
 • اورلود آمتال Ametal 
انواع اورلود آسانسور

اورلود توربوسل آسانسور

شرکت توربوسل در سال 1393 در شهرک علمی صنعتی اصفهان پذیرش شد و با هدف تولید سنسورهای حوزه الکترومکانیک، نقش بسزایی در برطرف کردن نیازهای صنعتی کشور داشته است. از ویژگی های اورلود آسانسور این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت نصب بر روی انواع آسانسورهای بکسلی دو به‌ یک ، بکسلی یک به یک و آسانسور هیدرولیکی
 • اندازه گیری وزن با دقت یک کیلوگرم
 • دارای بدنه آبکاری شده و ضد زنگ
 • جنس بدنه فولاد آلیاژی سخت کاری شده
 • ظرفیت اندازه گیری 2000 کیلوگرم با وزن کابین
 • قابل استفاده با تعداد بکسل‌های متفاوت
 • دارای سه رله خروجی برای اضافه بار، بار کامل و حداقل بار
 • تغذیه 24 ولت ثابت
 • درجه حفاظتی IP66
 • کاربری آسان و نصب راحت

ویژگی های اورلود مغناطیسی توربوسل

این اورلود آسانسور قابلیت نصب زیر و روی کابین را دارد و برای آسانسورهای با ظرفیت کم مناسب است و به همین دلیل در منازل کاربرد دارد. برای نصب اورلود مغناطیسی توربوسل کافیست سنسور را روی فنرهای سر بکسل نصب کرد و آهنربا را زیر فنر سر بکسل قرار داد. با این روش هنگام افزایش نیروی سرنشینان و جمع شدن فنر سنسور، اضافه بار تشخیص داده می شود.

ویژگی های اورلود دیجیتالی سیم بکسلی توربوسل

این نوع اورلود آسانسور فقط روی سیم بکسل بالای کابین آسانسور وصل می شود و از طریق فشار وارد شده بر روی سیم بکسل، نیرو و فشار را اندازه گیری میکند. چنانچه از حد مجاز بیشتر شده باشد، کابین حرکت نخواهد کرد. این اورلود مانع از فشار اضافه به موتور آسانسور می شود و باعث افزایش طول عمر مفید قطعات آسانسور می گردد.

ویژگی های اورلود زیرکابینی آسانسور توربوسل

این نوع اورلود از قسمت زیر، به چهار طرف کابین آسانسور وصل می شود و سیم هر چهار نقطه به یک برد اورلود دیجیتالی متصل می گردد و فشار وارد بر کابین آسانسور را از چهار طرف اندازه گیری می کند. این نوع اورلود در آسانسورهای بیمارستانی، اداری و مراکز پرترافیک بیشتر کاربرد دارد.

مقالات پیشنهادی کلمان:

 

‫0/5 (0 امتیاز )