بهترین موتور آسانسور ایران | معرفی انواع آن

برای تشخیص بهترین موتور آسانسور لازم است با انواع موتور آشنا شویم، و اطلاعاتی در مورد نحوه کارکرد هر یک و ویژگی های هر کدام به دست آوریم تا تشخیص بهترین نوع موتور راحت تر شود. موتور آسانسور وظیفه تامین نیروی لازم برای جابجایی کابین را بر عهده دارد. موتور مهمترین قطعه آسانسور است که بر قیمت نهایی آن و کیفیت آسانسور تاثیرگذار است. در حال حاضر انواع مختلفی از بهترین موتورهای آسانسور داخلی و خارجی در بازار موجود است که به لحاظ کیفیت، قیمت و قدرت با یکدیگر متفاوت اند. در این مقاله در ابتدا در مورد انواع موتور آسانسور کششی و ویژگی و مزایای آنها صحبت خواهد شد و در آخر به معرفی بهترین موتور آسانسور برای کاربردهای مختلف خواهیم پرداخت. برای آشنایی با انواع بهترین موتور آسانسور و برندهای مطرح ایرانی و خارجی با کلمان همراه شوید و ادامه مقاله را از دست ندهید.

انواع موتور آسانسور

همانطور که در مقاله انواع موتور گیربکس آسانسور توضیح داده شد، بهترین موتور آسانسور گیربکس در دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • موتورهای گیربکسی
 • موتورهای گیرلسی (بدون گیربکس)

موتور آسانسور گیربکسی سرعت چرخش بالا و قدرت کمی دارد. در این نوع موتور آسانسور، نیروی محرکه از موتور به قرقره کششی از طریق یک چرخ دنده انتقال داده می شود. نحوه عملکرد موتورهای گیربکسی به این صورت است که با وارد شدن جریان برق به موتور، روتور در سیم پیچ موتور شروع به چرخیدن می کند.

چرخش روتور باعث چرخش میله ای که به گیربکس وصل است، می شود. در نتیجه باعث چرخش دنده های گیربکس می شود و نهایتا فلکه گیربکس حرکت کرده و سیم بکسل آسانسور را به سمت بالا می کشد. سرانجام کابین آسانسور و کادر وزنه تعادل، با کنترل تابلو فرمان به سمت بالا یا پایین جابجا می شوند و آسانسور در طبقات جابجا می شود.

مشخصات بهترین موتور آسانسور گیربکس دار و بدون گیربکس

همان طور که اشاره شد بهترین موتورهای آسانسور در دو دسته گیربکس دار و بدون گیربکس (گیرلس) دسته بندی می شوند. موتورهای گیرلس حجم کوچکتر و نصب آسان تری دارند.

معمولا در بهترین موتورهای آسانسور گیرلس، دور موتور حدودا 150 دور در دقیقه است و از این رو صدای بسیار کمی دارد. در حالی که دور موتورهای گیربکس حدود 1500 دور در دقیقه است. به همین دلیل حدود 3.4 برابر برق بیشتری مصرف می کند. بازده موتورهای گیرلس 90% است، در حالیکه بازده موتورهای گیربکسی آسانسور 50% است

 موتور گیرلس آسانسور علاوه بر اینکه نیاز به روغن کاری ندارند، با توجه به نوع ساختی که دارند داغ نمی شوند. همچنین در شرایط کار و ترافیک زیاد نیازی به توقف برای خنک شدن ندارد.

آسانسورهای مجهز به بهترین موتورهای آسانسور گیرلس، شروع و توقف های بسیار نرمی دارند، به همین دلیل مسافران سفر مطمئن تری را تجربه می کنند. تمامی قطعات آسانسور همچون موتور، سیم بکسل و لنت ترمز به نرمی حرکت می کنند. به همین دلیل طول عمر بیشتری خواهند داشت.

از دیگر مزایای موتورهای گیرلس نسبت به بهترین موتورهای آسانسور گیربکس دار، امکان استفاده از آنها در آسانسورهای بدون موتورخانه (MRL) است که به دلیل حجم کم موتور و کاهش فضای اختصاص یافته از چاه آسانسور برای استقرار آن می باشد.

مزیت دیگر این نوع موتور آسانسور، عدم نشت روغن و عدم نیاز به تعویض روغن گیربکس است. همچنین موتورهای گیرلس نیاز به سرویس و نگهداری ندارند.

مشخصات بهترین موتور آسانسور گیربکس دار و بدون گیربکس

مزایای آسانسور دارای بهترین موتور آسانسور گیرلس

عملکرد خوب این نوع از بهترین موتور آسانسور، موجب محبوبیت و استفاده بیشتر از آن ها شده است. ساختار تشکیل دهنده موتورهای گیرلس، سنکرون آهنربای دائم است. همچنین به لحاظ مصرف انرژی بهینه و مقرون به صرفه هستند که موجب کاهش مصرف انرژی می شود. امکان حذف موتورخانه آسانسور وجود دارد که برای ساختمان های با فضای کم بسیار مناسب است.

برتری ها و مزایای موتورهای گیرلس نسبت به بهترین موتور آسانسور گیربکس:

 • امکان اجرا در آسانسورهای بدون موتورخانه
 • کاهش مصرف برق و انرژی
 • عدم نیاز به روغن کاری
 • حجم کوچک تر
 • کاهش سر و صدا
 • کاهش هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور

 

تفاوت موتور تک سرعته و دو سرعته

موتور های گیربکسی قابل دسته بندی در انواع زیر هستند:

 • موتور گیربکسی AC تک سرعته
 • موتور گیربکسی AC دو سرعته
 • موتور گیربکسی AC  با ولتاژ و فرکانس متغیر
 • موتور گیربکسی DC  با ولتاژ متغیر

در موتورهای تک سرعته گیربکسی، برای رسیدن کابین آسانسور به طبقه مد نظر یک سرعت در نظر گرفته شده است. در این سیستم سیم پیچ با برق متناوب کار می کند. از مزایای این نوع از بهترین موتور آسانسور نسبت به موتورهای گیربکس دوسرعته، شتاب گیری بسیار آرام آن است.

برای موتورهای دو سرعته گیربکسی، دو سرعت تعریف شده است. یعنی برای شروع حرکت و دور تند یک سرعت در نظر گرفته شده است و در هنگام توقف و دور کند نیز سرعت دیگری تعیین شده است. در حقیقت از یک موتور با دو سیم پیچ مجزا استفاده می شود.

بهترین برندهای موتور آسانسور

همانطور که در مقاله قیمت آسانسور شرح داده شد، قیمت موتور آسانسور به عواملی مختلفی وابسته است. سرعت موتور، مقدار کیلو وات مصرفی موتور، ارتفاع آسانسور و همچنین ظرفیت آسانسور همگی بر قیمت نهایی بهترین موتور آسانسور اثر گذار هستند. لازم به ذکر است که بهترین موتورآسانسور ایرانی نسبت به نوع وارداتی قیمت کمتری دارد و بسیار مقرون به صرفه هستند.

بهترین موتور آسانسور ساخت ایران عبارتند از:

 • موتورهای آسانسور بهران
 • موتورهای آسانسور یاران
 • موتورهای آسانسور الکمپ تبریز
 • موتورهای آسانسور الکو
 • موتورهای آسانسور پرگاس

بهترین موتور آسانسور وارداتی گیربکس دار عبارتند از:

 • موتورهای آسانسور سیکور ایتالیا
 • موتورهای آسانسور آلبرتو ساسی
 • موتورهای آسانسور مونتاناری ایتالیا
 • موتورهای آسانسور ایتال ایتالیا
 • موتورهای آسانسور فیا ایتالیا
 • موتورهای آسانسور MGT ایتالیا

بهترین موتور آسانسور وارداتی گیرلس عبارتند از:

 • موتورهای آسانسور زیلابگ آلمان
 • موتورهای آسانسور ویتور چین
 • موتورهای آسانسور مونا درایو چین
 • موتورهای آسانسور آلبرتو ساسی
 • موتورهای آسانسور سیکور ایتالیا

بنابراین قیمت بهترین موتور آسانسور با توجه به برند و قدرت آن متفاوت است و همچنین نوسانات بازار در قیمت نهایی اثرگذار خواهند بود. جهت استعلام از قیمت ها از فروشگاه آسانسور کلمان استعلام بگیرد.

بهترین برندهای موتور آسانسور ایرانی و خارجی

بهترین برندهای موتور آسانسور ایرانی و خارجی

سابقه موتور آسانسور بهران نسبت به سایر موتورهای ساخت ایران بیشتر است و یکی از انواع پرفروش بهترین موتور آسانسور است. برند الکمپ تبریز نیز یکی از برندهای با کیفیت ایرانی است که علاوه بر کارایی مطلوب، قیمت بسیار مناسبی دارد. طراحی این موتور بر اساس طراحی موتور آسانسور الکمپ ایتالیا انجام شده است و جز بهترین موتور آسانسور داخلی محسوب می شود.

موتورهای الکو به دلیل قیمت مناسب نسبت به سایر برندها، سهم ویژه ای را در بازار داخلی به خود اختصاص داده اند و از جمله بهترین موتورهای آسانسور شناخته می شوند. موتورهای الکو با توان های 5.5 ،6.1، 7.3 و 9.2  کیلو وات در حال حاضر در بازار موجود هستند.

در زمره بهترین موتور آسانسور خارجی، موتور آلبرتو ساسی علاوه بر کیفیت زیاد، دارای تنوع مدل و ظرفیت است. برند سیکور ایتالیا یکی از معروف ترین و بهترین موتور آسانسور در جهان است که به سه روش نصب می شود. این نوع موتور برای ساختمان هایی که امکان ساخت موتورخانه بزرگ نیست، بسیار مناسب است.

از ویژگی های مهم موتورهای مونتاناری می توان به استاتیک لود، لودینگ مناسب، راندمان بالا و کیفیت و عملکرد مطلوب اشاره کرد به همین دلیل در جایگاه مناسبی در بازار آسانسور ایران برخوردار است و به عنوان یکی از بهترین موتورهای آسانسور شناخته می شود.

موتور جم ایتالیا یکی از بهترین موتورهای آسانسور گیربکس است که شرکت های داخلی برای تولید از آن الگوبرداری می کنند. موتور آسانسور گیرلس زیلابگ از معروف ترین و بهترین برندهای موتور آسانسور مطرح است که در اکثر برج های لوکس از آن استفاده می شود.

خرید بهترین موتور آسانسور

همانطور که توضیح داده شد خرید بهترین موتور آسانسور بستگی به عوامل متعددی دارد. همچنین خرید موتور از فروشگاه و نمایندگی های معتبر یکی دیگر از دغدغه های اساسی خریداران موتور آسانسور است. برای خرید بهترین موتور آسانسور می توانید همین حالا با گروه مشاوره و پشتیبانی کلمان تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره میتوانید بهترین موتور آسانسور را با خیالی راحت از فروشگاه آسانسور کلمان و بخش خرید موتور آسانسور، خریداری کنید.

خرید بهترین موتور آسانسور از فروشگاه آسانسور کلمان

‫0/5 (0 امتیاز )