ریل آسانسور

احتمالا با شنیدن واژه ریل، اولین فکری که به سراغمان می‌آید، ریل‌ قطارهاست که مسیر حرکتی آنها را مشخص می‌کند. ریل‌های راهنمایی که در آسانسورها وجود دارد نیز، چنین وظیفه مشابهی دارند و می‌توان حضور آن را یکی از ملزومات راه‌اندازی و کارکرد صحیح آسانسور دانست.

ما در هیئت تحریریه فروش قطعات آسانسور آنلاین کلمان سعی می‌کنیم در ادامه این مقاله، ریل راهنما، وظیفه آن، انواع متریال‌هایی که در ساخت آن استفاده می‌شود و عواملی که انواع ریل راهنما را از همدیگر متمایز می‌کند، بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

معرفی ریل راهنما آسانسور

در پاسخ به این سوال که ریل آسانسور چیست، می‌توان به این جزئیات فنی اشاره کرد: ریل راهنما (elevator guide rails)، یکی از لوازم آسانسور است که مسیر حرکت کابین و وزنه‌ی تعادل را مشخص و پیمایش را به مسیری عمودی محدود می‌کند. همچنین اثر نیروهای دینامیکیِ متغیر و خارج از مرکز (مانند بار نامتعادل، جابه‌جایی مسافرین درون کابین در حال حرکت، ترمز اضطراری و …) را کنترل و از انحراف و حرکات افقی که منجر به لرزش، تنش و نوسانات پاندولی می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

عدم حرکت روان در مسیر ریل راهنما علاوه بر ایجاد حس ترس و نا‌امنی برای مسافران، در مکانیزم ایمنی اختلال ایجاد کرده و در درازمدت به سیستم کلی آسانسور صدمه می‌زند.

انواع ریل آسانسور

اجزای سازنده ریل راهنما آسانسور

هر ریل راهنما از اتصال متوالی چندین ریل صلب به یکدیگر به وجود می‌آید. هر قطعه ریل معمولا ۵ متر طول دارد و با استفاده از پشت‌بند، فاق و زبانه به ریل‌های مجاور پیچ و مهره شده تا یک ریل راهنما‌ی واحد به ارتفاع چاه آسانسور به وجود آید.

کابین و قاب وزنه‌ی تعادل هر یک حداقل توسط دو ریل راهنما هدایت می‌شوند که در فواصل معین بوسیله گیره (لقمه) به براکت‌های فلزی متصل می‌گردند. بنابراین، براکت‌ ریل ها پایه‌هایی هستند که ریل راهنما را به دیواره‌ی چاه یا سازه متصل می‌سازند.


مطلب پیشنهادی به شما: لیست قیمت آسانسور درسال 1400


برخی دیگر از اجزای ریل راهنما نیاز به توضیحات بیشتر دارند:

لقمه ریل آسانسور: لقمه‌ها قطعاتی هستند که وظیفه اتصال ریل را به براکت دارند. این قطعات در وضعیت آب و هوایی متفاوت امکان انبساط و انقباض را به ریل‌ها می‌دهند و اگر ساختمان دچار نشست شود، اختلالی در عملکرد ریل‌ها ایجاد نمی‌شود. لقمه ریل آسانسور با نام لقمه پیچ هم شناخته می‌شود و در دو نوع معمولی و سرخود هستند و بسته به نوع ریل، باید لقمه مناسب تهیه شود.

شابلون ریل آسانسور: برای نصب ریل آسانسور، علاوه بر ساعت ریل، می‌توان از شابلون ریل هم استفاده کرد. در این روش برای نصب ریل‌ها از شابلون ریلی استفاده می‌شود که برای ساخت آن از نبشی صنعتی شماره 5 و 6 استفاده می‌شود. سپس شابلون را به دو تیغه ریل، ثابت می‌کنند و وجود انحراف احتمالی ریل‌ها بررسی می‌شود.

روغن ریل آسانسور: روغن برای نرم و روان کردن حرکت کابین روی ریل استفاده می‌شود و برای اینکه ریل آسانسور همیشه چرب باشد، روغندانی روی کابین آسانسور نصب می‌شود و اجزای داخل روغندان، کار ریختن و چرب کردن ریل آسانسور را دارند. روغن استفاده شده باید مرغوب باشد و در هر سرویس دوره‌ای آسانسور باید میزان آن بررسی شود تا درصورت کم شدن این روغن، دوباره روغنکاری انجام شود. چگالی که برای روغن آسانسور توصیه می‌شود، 10 است.

کفشک ریل آسانسور: کفشک ریل آسانسور در دو نوع لغزشی و اصطکاکی ساخته می‌شود و قطعه‌ای از آسانسور است که امکان لغزیدن کابین و وزنه تعادل را روی ریل آسانسور امکان‌پذیر می‌کند. به این ترتیب در ایجاد کیفیت مناسب برای حرکت اسانسور را فراهم می‌کند.

ریل آسانسور تولید ترکیه

انواع ریل راهنما برحسب اندازه

انتخاب اندازه ریل راهنما بر اساس ارتفاع و ظرفیت اسمی آسانسور انجام می‌گیرد؛ بدین صورت که با افزایش ظرفیت یا ارتفاع، ضخامت و ارتفاع تیغه و عرض بال نیز افزایش می‌یابد و همین موضوع مبنای نام‌گذاری و سایز‌بندی ریل‌ها شده است. همچنین در بیشتر مواقع به دلیل اهمیت بالای ضخامت تیغه، فقط از عدد ضخامت تیغه برای تعیین اندازه ریل استفاده می‌شود.

به این ترتیب، متداول‌ترین انواع ریل آسانسور بر حسب اندازه در ایران T5، T9، T90، T16 هستند. همچنین بر اساس شکل سطح مقطع، ریل راهنما آسانسور شکل‌های دیگری دارد: ال شکل (L-shaped)، شکل توخالی (hallow- shaped). این دو نوع از ریل‌ها، قیمت کمی دارند و برای ایفای نقش ایمنی مناسب نیستند، بلکه بیشتر برای ایجاد تعادل طرفین آسانسور استفاده می‌شوند. همچنین در آسانسورهای با سرعت متوسط و بالا این دو نوع ریل استفاده نمی‌شوند.

انواع ریل راهنما آسانسور براساس نحوه تولید

ریل‌های راهنما به صورت نورد گرم (Cold Rolling) یا کشش سرد (Hot Rolling)ساخته می‌شوند. در سیستم نورد‌گرم فولاد خمیری مذاب در کوره‌های نورد، از بین چند مجموعه غلتکِ در حال چرخش عبور کرده و با کاهش متوالی مقطع، نهایتا به فرم هندسی مورد نظر تبدیل و پس از سرد شدن، پرداخت می‌شوند.

در سیستم کشش سرد، ورق فلز با استفاده از تکنیک‌های خمکاری (ماشین‌کاری) به شکل ریل درمی‌آید. ریل‌های کشش سرد معمولا از کیفیت سطح بالاتری برخودارند ولی نسبت به ریل‌های نورد‌گرم ساختار شکننده‌تری دارند، به همین دلیل اغلب در ریل راهنمای قاب وزنه‌ی تعادل و یا ریل راهنمای کابین در آسانسورهایی با سرعت کمتر از ۱ m/s استفاده می‌شوند.

ریل راهنما

نکات مهم درباره ریل‌ راهنمای آسانسور

1) ریل‌های راهنما باید به گونه‌ای به سازه اتصال بیابند که اثرات ناشی از نشست ساختمان یا انقباض بتن باعث ایجاد اختلال عملکرد آنها نگردد و در صورت وقوع بتوان با تنظیمات ساده آنها را با شرایط جدید تطبیق داد.

2) جوشکاری ریل‌ها به یکدیگر یا به براکت و سازه ساختمان اکیدا ممنوع است و باید از اتصالات پیچ و مهره استفاده شود.

3) سطح ناهموار، عمود نبودن و ثابت نبودن فاصله دو ریل راهنما در طول تراول، باعث به وجود آمدن نیروهای دینامیکی متغیر در طول مسیر شده و باعث تغییر میزان مقاومت اصطکاکی ریل شده و موجب نوسان بار وارد بر موتور می‌شود.

4) فاصله نصب براکت‌ ریل آسانسور باید به اندازه‌ای باشد که در صورت وقوع ترمز اضطراری، مانع کمانش ریل شود.

5) ساعت ریل آسانسور: ساعت ریل آسانسور برای نشان دادن هم‌راستایی تیغه ریل‌ها نسبت به یکدیگر است و همچنین وجود انحراف در ریل‌ها را نشان می‌دهد. ساعت آسانسور از جنس آلومنیوم خاصی ساخته می‌شود که در ساخت بدنه هواپیما به کار رفته است. به همین دلیل، تا چند سال پیش تولید و ساخت این ابزار تا حد زیادی گران بود و هم‌اکنون نیز به راحتی در بازار یافت نمی‌شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد متخصص نصاب آسانسور به جای آن از شابلون برای اینکار استفاده می‌کنند.

6) قبل از خرید ریل راهنما آسانسور باید محاسبات ریل آسانسور با توجه به ظرفیت موتور، اندازه کابین و میزان توقف‌گاه‌ها انجام شود. البته در نصب ریل آسانسورهای خانگی معمولا از طول 5 متر استفاده می‌شود. مگر آنکه کارفرما، شرایط دیگری را لحاظ کرده باشد.

قیمت ریل آسانسور در کلمان

در حال حاضر می‌توانید انواع ریل های آسانسور را با برندهای مختلف ایرانی، ترکیه‌ای و یا چینی در بازار ایران پیدا کنید و با توجه به شرایط آسانسور، نوع مناسب ریل را انتخاب کنید. در حال حاضر قیمت ریل آسانسور بسته به نوع T5، T9، T90، T16 و برندی که تهیه می‌کنید، بین 500 هزار تومان تا بالای دو میلیون تومان متغیر است. اما شما باید برای انتخاب بهترین ریل آسانسور، از متخصصین آسانسور کمک بگیرید.

همچنین شما می‌توانید برای خرید و فروش قطعات آسانسور، از جمله ریل راهنما، از بازرگانی آسانسور کلمان نیز راهنمایی بخواهید. ما در کلمان انواع قطعات آسانسور را با ضمانت و بهترین قیمت ارائه می‌دهیم. ریل‌های راهنمای آسانسور موجود در کلمان نیز انواع ایرانی، ترکیه‌ای و چینی را شامل می‌شود.

 

سوالات متداول

بهترین ریل آسانسور مربوط به چه برندهایی است؟

در حال حاضر شما می‌توانید انواع ریل راهنما آسانسور را از برندهای ایرانی، ترکیه‌ای، چینی، ایتالیایی و اسپانیایی در بازار ایران پیدا کنید. شما برای اینکه بتوانید بهترین ریل را انتخاب کنید، باید یک موضوع را در نظر بگیرید: هر کدام از این برندها را انتخاب می‌کنید، سعی کنید نوع اصلی و غیر تقلبی آنها را خریداری کنید.

چگونه ریل آسانسور تقلبی و اصل را تشخیص دهیم؟

پاسخ به این سوال ساده نیست، چرا که به راحتی سازندگان تقلبی ریل های راهنما، از آرم و برند شرکت سازنده اصلی کپی برداری می‌کنند. اما یکی از راه‌هایی که کمک کننده است، توجه به فولاد به کار رفته و وزن آن است. معمولا انواع اصلی ریل‌های آسانسور، فولادی با وزن بیشتر دارند. از طرفی برای اینکه آسوده‌تر بتوانید انتخاب کنید، تلاش کنید از شرکت‌های معتبر خرید خود را انجام دهید.

ریل راهنما آسانسور T5، T9 و T16 برای چه ظرفیت‌های آسانسوری استفاده می‌شود؟

به طور معمول ریل T5 برای ظرفیت‌های کابین حداکثر 7 نفری مناسب است. این ریل‌ها در آسانسورهای ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری 4 تا 9 طبقه استفاده می‌شوند. ریل T9 برای کابینی با ظرفیت 9 نفری و آسانسورهای اداری، مسکونی و تجاری 4 تا 9 طبقه مناسب است. T16 برای ظرفیت کابین 10 نفر و بالاتر مناسب است.

در ساخت ریل راهنما آسانسور از چه فولادی استفاده می‌شود؟

ریل آسانسور را می‌توانید هم از انواع نورد گرم و نورد سرد در بازار پیدا کنید. نورد گرم ارزان‌تر از فولاد نورد سرد است. اما به یاد داشته باشید که مشخصات این فولادها یکسان است، اما روش نورد کردن آنها متفاوت است و به همین علت تفاوت قیمتی هم پیدا می‌کند. نورد گرم، فولاد را در دمای بسیار بالا تغییر ضخامت و شکل می‌دهد. به همین علت شکل‌دهی به آن بسیار آسان‌تر است و چون بدون تاخیر در فرایند پرداخت تولید می‌شود و به گرمای مجدد نیاز ندارد، ارزان‌تر از فولاد نورد سرد است. در نتیجه ریل های تولید شده از روش نورد گرم ارزان‌تر از نورد سرد هستند.