شستی آسانسور

یکی از مهم‌ترین قطعات آسانسور مرغوب شستی آسانسور است، اهمیت زیاد این قطعه به این علت است که به عنوان رابط اصلی مسافران درون کابین با تابلو فرمان را به عهده دارد. مسافران می‌توانند با استفاده از شستی طبقه مورد نظر خود را انتخاب کنند. شاسی یا پنل شستی ابتدا فرمان ارسالی مسافران را دریافت کرده و پس از ذخیره آن‌ها به تابلو فرمان ارسال می‌کند. اجرای دستورات مسافران در طبقات مختلف توسط شستی کاملا به ترتیب است. با توجه به وظیفه بسیار مهم شاسی آسانسور باید این قطعه علاوه بر کیفیت از ظاهر بسیار خوبی نیز برخوردار باشد.

شستی آسانسور چیست؟

مجموعه‌ای از کلیدها و نمایشگرها که در طبقات و داخل کابین قرار می‌گیرند. این سیستم، فرمان‌‌های مسافرین را به تابلو کنترل منتقل می‌کند و وضعیت آسانسور را به مسافر نشان می‌دهد. گفتیم که زیبایی شاسی آسانسور بسیار اهمیت دارد زیرا مسافران با دیدن ظاهر این شستی به کیفیت آسانسور شما پی می‌برند. البته در وهله اول کیفیت ساخت شستی در اولویت است. در صورتی که پنل شستی آسانسور شما بی کیفیت باشد در آینده مجبور به پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی می‌شوید، به صورت کلی شما باید هنگام خرید قطعات آسانسور کلمان این موضوع را مدنظر قرار دهید. به صورت کلی شاسی آسانسور دارای انواع مختلف زیر است که شما باید پیش از خرید شستی آسانسور آنلاین ویژگی‌ها و قیمت هر سه مورد زیر را بررسی کنید.

 1. شستی تاچ لس آسانسور
 2. شاسی آسانسور استاندارد با دکمه فشاری
 3. شاسی احضار آسانسور VIP

شستی تاچ لس آسانسور

پنل شاسی تاچ لس آسانسور با شاسی آسانسور معمولی کاملا متفاوت است، این شستی دارای حفره‌ای است که مسافران با وارد کردن انگشت خود به درون این حفره می‌توانند فرمان مورد نظر را اجرا کنند. هنگامی که شستی فرمان کاربر را به درستی پردازش و اجرا کند صدای کلیک و نوری قرمز به صورت همزمان ایجاد می‌شود. در این صورت افراد می‌توانند از رسیدن به طبقه مورد نظر خود مطمئن شوند، این یکی از مزایای شاسی تاچ لس آسانسور به ویژه برای افراد نابینا است. به منظور کاهش سرایت ویروس کرونا خرید این نوع پنل شاسی توصیه می‌شود.

شاسی آسانسور استاندارد با دکمه فشاری

معمولا آسانسور‌ها به شستی دکمه دار مجهز هستند و مسافران هنگام سوار شدن به کابین آسانسور برای انتقال به سایر طبقات باید دکمه‌های شاسی آسانسور را بفشارند. شستی آسانسور دکمه دار دارای انواع مختلف استیل و پلاستیکی است. میزان تقاضای افراد برای خرید این نوع شاسی آسانسور بسیار بیشتر از دو نوع دیگر است.

شاسی احضار آسانسور VIP

در صورتی که امنیت آسانسور برای شما اهمیت زیادی دارد می‌توانید از این نوع شاسی آسانسور استفاده کنید. افراد برای استفاده از این نوع آسانسور باید از کارت و یا اثر انگشت تعریف شده در سیستم استفاده کنند.

4 نکته مهم در خرید شستی آسانسور

آیا تابحال به نکاتی که هنگام انتخاب شاسی آسانسور باید به آن‌ها توجه کنید فکر کرده‌اید؟ موراد زیر از جمله نکات بسیار مهم هنگام خرید پنل شاسی آسانسور است.

 • جنس پنل شاسی: شما باید جنس این پنل را کاملا بر اساس شرایط ساختمان خود انتخاب کنید. در شهرهایی با رطوبت زیاد، پنل ضدزنگ برای آسانسور خود تهیه کنید. از خرید شاسی آسانسور شیشه‌ای برای آسانسورهای حمل کالا و یا صنعتی بپرهیزید
 • توجه به طول عمر و بازدهی شستی آسانسور
 • مقاومت شستی
 • استحکام و انعطاف پذیری شستی

بررسی اجزای شستی آسانسور 

 • شستی‌های احضار طبقات: کلید‌هایی برای احضار کابین است که در تمامی طبقات توقف آسانسور در کنار درب آسانسور تعبیه می‌گردد.
 • نمایشگر طبقات: صفحه نمایشگری که جهت حرکت و موقعیت کابین را نشان می‌دهد.
 • پنل کنترل کابین: به تعداد طبقات شاسی احضار یا یک صفحه کلید برای ثبت طبقه مقصد است. کلید فن، کلید آژیر و …از دیگر کلیدهای تعبیه شده روی شاسی احضار می‌باشند. همچنین اغلب دارای یک صفحه نمایشگر است که جهت حرکت، موقعیت کابین یا پیام‌هایی چون اضافه‌بار را نشان می‌دهد.
elevator knob

وظایف شستی آسانسور چیست؟

اولین رابط بین مسافران و تابلو فرمان آسانسور، شاسی است. هنگامی که مسافران شاسی آسانسور را فشار می‌دهند پیامی از کابین آسانسور به تابلو فرمان ارسال می‌شود. در این صورت تابلو فرمان تشخیص می‌دهد که باید در کدام طبقه متوقف شود. پنل شستی علاوه بر کابین هر طبقه، در بیرون از درب طبقات و در هر راهرویی نیز موجود هستند. علاوه بر این یک نشانگر در مجاورت شستی وجود دارد که به شما وضعیت فعلی آسانسور را اطلاع می‌دهد. پنل شاسی آسانسور فقط محدود به شماره طبقات نیست، بر روی این پنل دکمه‌های زنگ خطر، توقف اضطراری و باز و بسته شدن درب نیز تعبیه شده است. بر اساس استاندارد آسانسور، حداقل فاصله مجاز پنل شاسی آسانسور از کف آن 90 سانتی متر است.

7 قطعه ضروری برای عملکرد صحیح شستی آسانسور

به منظور اجرا و عملکرد صحیح شستی آسانسور باید 7 قطعه زیر نصب شوند:

 1. شاسی آسانسور به ازای هر طبقه
 2. نشانگر یا نمراتور
 3. دکمه تهویه کابین
 4. کلید باز و بسته شدن در
 5. دکمه زنگ خطر
 6. چراغ روشنایی اضطراری
 7. نشانگر تعیین کننده مسیر حرکت آسانسور
شستی آسانسور

شستی آسانسور قطعه‌ای از این وسیله مکانیکی پراستفاده است که در صورت عدم وجود آن استفاده از آسانسور غیر ممکن است. شاسی آسانسور با تحلیل فرمان‌های شما و ارسال آن‌ها به تابلو فرمان، شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به طبقه مورد نظر می‌رساند. شما معمولا با دیدن یک پنل شاسی بی کیفیت و نامرغوب تصور خوبی درباره آسانسور نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید برای آسانسور ساختمان خود پنل شاسی باکیفیت و با قیمت مناسبی تهیه کنید. بازرگانی آسانسور کلمان ارائه دهنده انواع قطعات آسانسور انواع پنل شستی با تنوع بسیار زیاد را در فروشگاه خود موجود دارد.

مقالات مرتبط
  • کلمان

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه

واتساپ
واتساپ
پاسخگوی سوالات شما هستیم