به طور حتم تاکنون سوار آسانسور شده‌اید؛ وارد محفظه اتاقکی می‌شوید، دکمه مربوط به طبقه مورد نظر را فشار می‌دهید و بعد از چند ثانیه درب آسانسور برای ورود شما به محل مورد نظر باز می‌شود. این محفظه اتاقکی که با نام کابین آسانسور (Cabin) شناخته می‌شود، احتمالا بیشترین مواجهه ما با تمام اجزای الکتریکی مکانیکی این ماشین‌های شگفت‌انگیز است و این روزها در انواع بسیار زیبایی در ساختمان‌ها دیده می‌شوند.

ما در کلمان به عنوان وب‌سایت تخصصی تولید و فروش قطعات آسانسور تلاش کرده‌ایم اطلاعات کاملی را از کابین آسانسور، انواع آنها، طراحی‌های متفاوت، اجزای آن و قیمت کابین آسانسور ارائه دهیم که می‌تواند به شما در انتخاب کابین مناسب بسیار کمک کننده باشد.

 

کابین آسانسور

کابین آسانسور چیست؟

کابین محفظه‌ای است که مسافر، بار یا هر دو را به صورت ایمن در خود جای می‌دهد و با فرمان مسافر بین طبقات معین حرکت می‌کند. فضای مفید کابین دارای عرض، عمق و ارتفاع متناسب با ظرفیت کابین آسانسور است که کاملا توسط دیوارها، کف و سقف احاطه می‌‌شود و تنها خروجی درب کابین، درب خروج اضطراری و سیستم تهویه آن است.

 

اجزا کابین آسانسور

کابین از سه بخش چهارچوب اصلی (یوک)، سکوی حمل و دیواره‌ها تشکیل شده است که هر کدام از این بخش‌ها دارای قطعات متعددی هم هستند:

1. یوک: چهار‌چوبی شامل یوک پایین و بالا است که کابین را در‌بر‌می‌گیرد و تمامی بار کابین اعم از وزن کابین و مسافرین، توسط یوک به سیم بکسل‌ها وارد می‌شود.

2. کاراسلینگ: قاب فلزیِ متصل به کابین است که به منظور تعلیق و جلوگیری از لرزش‌های کابین در حین حرکت به کار می‌رود.

3. کف: اندازه‌ی کف به همان اندازه‌ی عرض و عمق کابین است و معمولا با روکشی از جنس PVC یا سنگ گرانیت پوشانده می‌شود. کف بایستی قادر به تحمل نیروهای وارده بر آن در حین عملکردهای معمول، عملکرد ترمز ایمنی و تاثیر کابین بر روی ضربه‌گیرها باشد .

4. سقف: سقف علاوه بر محدودسازی دسترسی، مکان قرارگیری روشنایی، تهویه و درب خروج اضطراری است و باید تحمل وزن حداقل دو نفر را داشته باشد.

5. دیوارهای داخلی: متشکل از پنل‌های فولادیِ تا‌شده جهت ایزوله‌سازی محیط است. معمولا در سه نوع جانبی، پشتی و پنل شاسی ارائه می‌شود.

6. شاسی عملکرد: حاوی کنترل‌کننده‌های کابین مانند دکمه‌های طبقه، دکمه باز شدن و بسته‌شدن درب و سایر دکمه های مورد نیاز است .

7. دستگیره: جهت استفاده سرنشینان آسانسور به منظور حفظ تعادل استفاده می‌شود و باید حداقل در یک سمت وجود داشته باشند.

8. سیستم روشنایی: جهت تامین روشنایی کابین استفاده می‌شود و روشنایی فلورسنت به عنوان لامپ سقف کابین آسانسور، محبوب‌ترین انتخاب است.

9. درب اضطراری: درب خروج اضطراری در ابعاد ۶۰ ×۴۰ سانتی متر طراحی می‌شود و برای استفاده در مواقع ضروری برای نجات و خروج سرنشینان استفاده می‌شود.

10. فوتوسل: دستگاهی است که در درب اتوماتیک آسانسور تعبیه شده است و هنگام وجود مانع بین درب در حال بسته شدن، فعال می‌شود تا مانع از بسته‌شدن درب شود.

 

فروش قطعات آسانسور

طراحی و ساخت کابین آسانسور و بالابر

 در جلب رضایت مشتری و مسافران؛ طراحی کابین آسانسور نقش بسیار مهمی دارد. طراحی داخلی کابین آسانسور شامل موارد زیر است:

 • دیواره‌های داخلی کابین آسانسور
 • پوشش کف کابین آسانسور
 • پوشش سقف کابین آسانسور
 • طرح دکمه‌های داخل کابین
 • نورپردازی داخلی
 • نوع و موقعیت میله‌های حفاظ و دستگیره‌ها
 • آینه
 • کیفیت هوارسانی و هواکش

 

طراحی کابین آسانسور با نرم افزار

نرم افزار Lift Desighner، یکی از بهترین نرم‌افزارهایی‌ست که طراحان صنعت آسانسور برای طراحی کابین و سیستم آسانسور از آن استفاده می‌کنند. در این نرم‌افزار می‌توان نقشه‌ی دقیق سیستم آسانسور و کابین را با جزییات کامل طراحی کرد.

 

طراحی سطوح کابین آسانسور

معمولا جنس سطوح کابین آسانسور از ورقه‌‌های فولاد یا گالوانیزه سیاه است. این ورقه‌ها بصورت یکپارچه به کار گرفته نمی‌شوند و به طور معمول از مدل‌های بهم پیچ شده استفاده می‌شود. عرض این مدل‌ها در اغلب موارد ۳۰ سانتی‌متر و طول آنها ۲۰۰ سانتی‌متر است. پیچ اتصال‌دهنده‌ی این ورقه‌ها M6 و M8 است.

ضخامت این ورقه‌ها برای قسمت‌های بدنه و دیواره‌ها حداقل ۱.۵ میلی‌متر و برای ضخامت سقف و کف حداقل ۲ میلی‌متر است. کفپوش کابین آسانسور از جنس فولاد است و برای کاهش صدا از چوب استفاده می‌شود. در آسانسورهای پانورما، حداقل ضخامت شیشه برای سطوح ۱۱ میلی‌متر است.

 

طراحی محل دکمه های اضطراری و زنگ در کابین آسانسور

پنل دکمه‌های آسانسور  که به شستی کابین آسانسور (شاسی) هم شناخته می‌شوند، معمولا در همه‌ی آسانسورها یا در سمت راست ورودی آسانسور یا در سمت چپ نصب می‌شود. پایین‌ترین دکمه آسانسور که همان دکمه اضطراری است باید در ارتفاع ۸۹ سانتی‌متری از سطح تمام شده‌ی کابین نصب شود. بالاترین دکمه نیز باید در ارتفاع ۱۳۷ سانتی‌متر قرار بگیرد.

این شاسی‌ها در انواع فشاری و لمسی ساخته می‌شوند و جنس بدنه آنها استیل است، دارای یک بخش نمایشگر هستند که شماره طبقات را نشان می‌دهد و یک بخش الکترونیکی که فرمان صادر شده از سمت مسافر را به کابین آسانسور می‌رساند.

کابین آسانسور لاکچری

طراحی آینه در کابین آسانسور

وجود آینه علاوه بر بزرگتر نشان دادن کابین آسانسور و کاهش استرس افرادی که ترس و فوبیای مکان‌های بسته را دارند، باعث سرگرم شدن مسافران و فراموشی زمان می‌شود. آینه‌های آسانسور در انواع متالیک، برنزی، شیشه‌ای و… ساخته می‌شوند و با انواع قالب‌های استیل، ام‌دی‌اف و … تزیین می‌شوند. در اغلب آسانسورها آینه روبروی در ورودی آسانسور نصب می‌شود، اما گاهی اوقات در برخی آسانسورها آینه‌های دیگری در سطوح سمت راست و چپ در ورودی آسانسور نیز نصب می‌شود.

 

طراحی نورپردازی کابین آسانسور

داخل کابین آسانسور باید همواره روشن باشد و میزان روشنایی آن، معمولا ۱۰۰ لوکس است. البته برای کابین‌هایی که دارای ابعاد سفارشی هستند، این مقدار روشنایی باید متناسب با ابعاد جدید محاسبه و در داخل کابین برقرار شود.

 

طراحی دستگیره یا میله محافظ در کابین

دستگیره‌ی محافظ آسانسور که بیشتر نقش ایمنی را ایفا می‌کند، باید در ارتفاع ۹۰ سانتی‌متر از سطح تمام شده کابین نصب شود. همچنین این دستگیره باید به نحوی نصب شود که با دیواره‌ی کابین ۲۰ میلی‌متر فاصله داشته باشد.

 

طراحی هواکش کابین آسانسور

برای تهویه هوای کابین آسانسور باید هواکش داخل کابین را به ازای هر نفر ظرفیت کابین معادل ۲۰ تا ۱۵ cfm در نظر گرفت. این هواکش باید در نقطه‌ای از کابین نصب شود که در گردش هوای داخل و بیرون کابین به خوبی کار کند.

 

طراحی کفشک کابین آسانسور

کفشک آسانسور، یک بخش کشویی بین ریل آسانسور و کابین است که در بالا و پایین رفتن کابین آسانسور نقش دارد. فنجان روغن موجود در کفشک کابین، منجر به کاهش اصطکاک بین آن و ریل آسانسور می‌شود. چهار کفشک‌ در کابین آسانسور تعبیه می‌شود. برای اینکار، هر دو طرف بالایی و پایینی این کفشک‌ها قرار می‌گیرند.

 

ضربه گیر کابین آسانسور

بسیاری از کابین‌ های آسانسور، طوری طراحی می‌شوند که توانایی جابجایی زیاد را داشته باشند. ضربه‌ گیر کابین آسانسور یکی از این جزئیات طراحی کابین آسانسور است که در رسیدن به این هدف نقش دارد و نقش حمایتی برای دیگر قطعات آسانسور دارد. این ضربه‌گیرها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی ساخته می‌شوند و برای انواع آسانسورهایی که در بیمارستان ها و ساختمان‌های اداری استفاده می‌شوند، لازم است.

 

اندازه و ابعاد استاندارد طراحی کابین آسانسور

در تمامی طراحی‌های کابین آسانسور، ابعاد کابین آسانسور باید متناسب با ابعاد چاه آسانسور و ظرفیت نفری و وزنی بار مورد نیاز جهت جابه‌جایی و همچنین میزان رفت و آمد ( ترافیک) باشد. به‌ طور کلی برای ظرفیت‌های کابین آسانسور با بیشتر از ۲۵۰۰ کیلوگرم، به ازای اضافه شدن هر ۱۰۰ کیلوگرم، باید ۱۶ سانتی‌متر به حداکثر مساحت داخلی کابین افزوده شود. در ادامه، در جدول ظرفیت کابین آسانسور، حداکثر و حداقل مساحت داخلی کابین بر اساس وزن و نفر طبق استاندارهای موجود، نشان داده شده است:

جدول ظریفت آسانسور

 

انواع کابین آسانسور

انواع کابین آسانسور را بر اساس معیارهای مختلفی از قبیل طراحی داخلی و خارجی، مواد ساخت کابین، امکانات جانبی و… تقسیم‌بندی می‌کنند. این تقسیم‌بندی‌ها با پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌ی ساخت، طراحی و همچنین مواد اولیه همواره در حال تغییر است که در ادامه تقسیم بندی جامع و به روزی از مشخصات کابین آسانسور که تاکنون ارائه شده است را بررسی کرده‌ایم:

بطور کلی کابین آسانسور را به دو دسته‌ی زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

۱.  نیم کابین

 این کابین‌ها بطور معمول در بالابرها نصب می‌شوند. برای امور باربری در ارتفاعات مختلف کارایی دارند و ایمنی و امنیت پایینی دارند. این کابین‌ها از یک کفی و نرده‌ای که به دور کفی آن است، ساخته می‌شوند.

 

۲.  تمام کابین

 این نوع کابین هم در آسانسورها و هم در بالابر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از ایمنی بالایی برخوردار است و بیشتر برای جابه‌جایی افراد بین طبقات مختلف استفاده می‌شود. طراحی این کابین‌ها بستگی به نوع کارایی و سیلقه مشتری دارد.

 

انواع کابین بالابر بر اساس نوع کاربری و مکان

ابعاد کابین آسانسور با توجه به نوع کاربری و مکان مورد استفاده، در اندازه‌‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود. لازم به اشاره است که برای طراحی کابین آسانسور باید به ابعاد چاه آسانسور هم دقت شود، بطوریکه حدفاصل بین سطح چاه آسانسور با کابین باید حداکثر ۵ سانتی‌متر و در حداقل حالت خود ۲ سانتی‌متر باشد. انواع کابین آسانسور بر اساس نوع کاربری و مکان آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • کابین بالابر مغازه
 • کابین آسانسور خانگی
 • کابین بالابر انبار
 • کابین آسانسور فروشگاه
 • کابین بالابر رستوران
 • کابین بالابر صنعتی
 • کابین بالابر معلولین
 • کابین آسانسور ساختمان
 • کابین بالابر خودرو

 

انواع کابین آسانسور بر اساس نوع درب کابین

نقش اصلی درب آسانسور، حفاظت از مسافران به هنگام حرکت آسانسور در برابر برخورد با دیواره‌‌ی چاه است. کابین آسانسور با توجه به نوع درب آن به انواع زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • کابین آسانسور با درب نیمه اتوماتیک مرکزی (سنترال)
 • کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک مرکزی (سنترال)
 • کابین آسانسور با درب نیمه اتوماتیک تلسکوپی
 • کابین آسانسور با در تمام اتوماتیک تلسکوپی

 

انواع کابین بر اساس طراحی داخلی کابین

کابین آسانسور را بر اساس طراحی داخلی و مواد مورد استفاده در ساخت آن به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

کابین تمام و نیمه استیل

کابین تمام استیل

در این نوع از ساخت کابین آسانسور، از مواد استیل برای طراحی داخلی استفاده می‌شود. کابین تمام استیل معمولا ضد‌زنگ و ضد‌خش است. به دلیل استحکام و مرغوبیت مواد مورد استفاده، قیمت کابین آسانسور تمام استیل نسبت به سایر کابین‌ها بالاتر است. کابین تمام استیل بیشتر در مراکز تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کابین نیمه استیل

نیمی از پوشش داخلی این کابین‌ها از جنس استیل و نیمی از مواد دیگر، مانند ام‌دی‌اف، فرمیکا و … است. تلفیق استیل با مواد دیگر باعث زیبایی، جذابیت و محبوبیت این نوع از کابین‌های آسانسور در ساختمان‌های مسکونی است.

 

کابین ام دی اف

در طراحی داخلی این کابین از مواد ام دی اف نسوز استفاده می‌شود. اغلب از این کابین در ساختمان‌های مسکونی با تردد کم استفاده می‌شود.

کابین فرمیکا

پوشش داخلی این کابین را فرم‌ها تشکیل می‌دهند. این نوع کابین از نظر ظاهری شبیه به نوع کابین ام دی اف است. همچنین قیمت کابین آسانسور نوع فرمیکا، از سایر انواع آن ارزانتر است.

کابین پاناروما

مواد پوشش داخلی این نوع کابین را شیشه‌های لمینت تشکیل می‌دهند. ویژگی مهم این کابین‌ها زیبایی چمشگیر و داشتن چشم‌انداز لذت بخش است. این نوع کابین‌ها بیشتر در مراکز تجاری و اداری و تالارها استفاده می‌شود.

کابین گالوانیزه

در ساخت دیواره‌های داخلی این نوع کابین از ورق‌های نازک گالوانیزه استفاده می‌شود و معمولا کف این نوع آسانسور با پارکت پوشانده می‌شود. مزیت این نوع کابین سبک بودن آن است که می‌توان با استفاده از همین مورد این نوع کابین را در ابعاد بزرگتر و با قیمت مناسب طراحی کرد و ساخت.

 

ویژگی های یک کابین آسانسور خوب!

 1. عرض و عمق کابین را یک متر بالاتر از کف اندازه‌گیری می‌کنند.
 2. مساحت کف کابین آسانسور ۴ نفره ۰.۸ مترمربع است و به ازای هر نفر ۰.۱۵ مترمربع به آن اضافه می‌شود.
 3. برای جلوگیری از اضافه بار کابین، باید میزان فضای قابل دسترس کابین، به میزان ظرفیت اسمی آسانسور محدود شود.
 4. سقف کابین آسانسور باید همراه یک نرده طراحی شود تا فاصله آزاد بین سقف کابین و چاله به بیش از ۰.۳ متر برسد .
 5. حداقل شدت روشنایی کابین ۵۰ لوکس است.
 6. در هنگام قطع برق، فقط وقتی کابین در منطقه‌ی بازشوِ قفل قرار گیرد، می‌توان درب را از داخل کابین باز کرد.
 7. حداقل ارتفاع مجاز کابین در نوع مسافربر ۲۰۰ سانتی متر و معمولا ۲۲۰ الی ۲۴۰ سانتی متر است.

 

نحوه محاسبه ظرفیت کابین آسانسور

یکی از فرمول‌هایی که برای محاسبه ظرفیت کابین آسانسور استفاده می‌شود، در زیر اشاره شده است:

HC= (300*Q*100)/T*P

 • در این معادله، HC، به معنای حداکثر ظرفیت جابجایی آسانسور در زمان‌های شلوغ ساختمان و در فاصله زمانی 5 دقیقه است.
 • Q، مربوط به متوسط تعداد مسافرهایی است که با کابین آسانسور جابجا می‌شوند.
 • T، مدت زمان انتظار است
 • P، کل جمعیتی است که در طول دوره شلوغی جابجا می‌شود.
 • مقادیر Q به ابعاد کابین آسانسور بستگی دارد. ممکن است ظرفیت بار را حداکثر میزانی در نظر بگیرند که در هر جابجایی اتفاق می‌افتد، اما در بسیاری مواقع، مقادیر Q، از 80 درصد ظرفیت جابجایی به دست می‌آید.

با این فرمول می‌تواند محاسبه وزن کابین آسانسور را انجام داد و اطلاعات به دست آمده را در جدول ظرفیت آسانسور وارد کرد. این جدول برای آسانسورهایی بررسی شده که در ساختمان‌های مسکونی نصب می‌شوند و در سه نوع ساختمان‌های با اندازه بلند (High end building)، متوسط (Mid end building) و کوتاه (Low end building) تقسیم بندی می‌شوند.

 

قدیمی ترین مرکز فروش کابین آسانسور در ایران

شما می‌توانید برای خرید انواع قطعات آسانسور و آگاهی از قیمت قطعات آسانسور، با بازرگانی آسانسور کلمان در ارتباط باشید و از طریق وب سایت تخصصی فروش قطعات آسانسور کلمان و یا پشتیبانی حرفه‌ای آن اطلاعات لازم را به دست بیاورید. همچنین با کمک پشتیبانی می‌توانید مشاوره لازم را درباره انواع جزئیات و برندهای معتبر آسانسور دریافت کنید.

در این مقاله تلاش شد، اطلاعات دقیق و تخصصی از کابین آسانسور، اجزای آن، نحوه طراحی بخش‌های مختلف آن و عملکردی که هرکدام در کابین آسانسور ایفا می‌کنند، صحبت شود. اما به یاد داشته باشید که نحوه محاسبه ظرفیت کابین آسانسور و انتخاب نوع مناسب آن برای ساختمان مسکونی، اداری و یا بیمارستان به عهده افرادی است که در این زمینه متخصص هستند و اطلاعات کافی از قطعات، استحکان و امنیت آنها دارند.

 

سوالات متداول

آیا کابین آسانسور خارجی هم در ایران وجود دارد؟

بله، شرکت‌های تولیدی وجود دارند که انواع اجزا و قطعات کابین آُسانسور خارجی را وارد ایران می‌کنند و شما اگر مایل باشید می‌توانید به سراغ خرید این قطعات بروید.

 

به طور معمول انواع کابین آسانسور از چه جنس‌هایی ساخته می‌شود؟

در حال حاضر انواع متفاوتی از کابین آسانسور لوکس و مدرن که از بدنه استیل، ام دی اف، شیشه ای (پانوروما)، طلایی و استیل دودی هستند، در بازار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به نیاز و بودجه خود، یکی از این انواع را خریداری کنید.

 

کابین آسانسور ام دی اف برای چه ساختمان‌هایی مناسب است؟

از انواع پرطرفدار کابین آسانسور، مدل mdf است که در ساختمان‌های اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علت این طرفداری، تنوع رنگی این کابین‌ها، زیبایی خاص و قیمت مناسب آنها نسبت به دیگر انواع است.

 

تفاوت قیمت کابین آسانسورهای یک جنس در چه عواملی است؟

بسته به ابعاد کابین، ظرفیتی که حمل می‌کند، لوازم جانبی که در آن به کار رفته است، قیمت کابین آسانسورهایی که از یک جنس هستند، با همدیگر تفاوت می‌کند. برای مثال در حال حاضر شما می‌توانید کابینت‌های ام دی اف ساخت ایران را در محدوده قیمتی 20 تا 25 میلیون تومان بسته به ظرفیت های مختلف خریداری کنید.

 

آیا می‌شود به جدول ظرفیت کابین آسانسور در اینترنت اعتماد کرد؟

اگرچه تعدادی از این جدول‌های کابین آسانسور معتبر هستند، اما شما به عنوان خریدار و پیمانکار، ابتدا مشورت‌ها و محاسبه‌های لازم را با یک متخصص انجام دهید تا بهترین ظرفیت ممکن را با توجه به شرایط ساختمانی خود انتخاب کنید. این موضوع درایمنی آسانسور بسیار مهم است.