راهنمای خرید آسانسور

اگر قصد خرید و انتخاب یک آسانسور متناسب با شرایط ساختمان و بودجه‌ی خود دارید، مطمئنا باید درباره ی آسانسور، تجهیزات و قطعات آن و عوامل تاثیرگذار بر قیمت آسانسور بیشتر بدانید. در زمان خرید با ده‌ها برند متفاوت ایرانی و خارجی و انواع قطعات مواجه می شوید و همین موضوع ممکن است شما را سردرگم کند. شما برای انتخاب آسانسور با کیفیت و متناسب با شرایط ساختمان خود که استانداردهای لازم را رعایت می کند؛ نیازمند داشتن یک سری اطلاعات اولیه هستید. تیم تحریریه‌ی آسانسور کلمان در این مقاله قصد دارد تا راهنمای خرید آسانسور جامع و کاربردی ارائه نماید. با ما همراه باشید…

پیش از خرید آسانسور چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که نصب آسانسور در تمامی ساختمان های بالای سه طبقه ضروری است. تنوع محصولات و تخصصی بودن قطعات آسانسور؛ انتخاب را برای خریداران کمی سخت کرده است. اما پیش از آنکه به قطعات و تجهیزات فکر کنید، باید شرایط ساختمان خود را در نظر بگیرید.

برای شروع به این سوالات پاسخ دهید:

 • ارتفاع ساختمان مورد نظر و تعداد طبقات آن چقدر است؟
 • کاربری ساختمان (مسکونی، پزشکی، تجاری) چیست ؟
 • تعداد افرادی که از آسانسور استفاده خواهند کرد، چند نفر است؟ (ترافیک)
 • وزنی که آسانسور باید تحمل کند، چقدر است؟
 • شما قرار است در هر روز چند مرتبه و چه تعداد دفعاتی از این آسانسور استفاده کنید؟

بنابراین ظرفیت آسانسور، ارتفاع ساختمان، جمعیت ساکن و آنالیز ترافیک ساختمان بر اساس کاربری آن باید در درجه ی اول بررسی شود زیرا عدم توجه به این نکات می تواند موجب عدم تناسب آسانسور خریداری شده به ساختمان شود. پس در گام نخست برآورد صحیحی از شرایط استفاده از آسانسور و ساختمان داشته باشید.

کارکرد را به زبان ساده‌تر می‌توان به عنوان تعداد دفعاتی که آسانسور در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرد تعبیر کرد. برای مثال آسانسوری که برای نصب در یک ساختمان مسکونی کم ارتفاع ( با 15 تا 20 مرتبه استارت) طراحی شده باشد را یک آسانسور با کارکرد سبک می‌گویند. در حالی‌که آسانسورهای نصب شده در ساختمان‌های اداری که در هر ساعت تا 60 مرتبه استارت می‌خورند را آسانسورهایی با کارکرد سنگین می‌گویند. قطعاتی که در آسانسورهای مختلف استفاده می‌شود نیز می‌تواند با هم متفاوت باشد و درجه بندی‌های مختلفی داشته باشد که همین مسئله روی قیمت نهایی آسانسور تاثیر می‌گذارد. درست به همین خاطر است که دو آسانسور با ظاهری کاملا مشابه می‌توانند کارکرد‌ و قیمت متفاوتی از هم داشته باشند.

برخی اوقات ممکن است کسی که آسانسور ساختمان را خریداری می‌کند، توجه چندانی به کارکرد و یا عمر مفید و دوام آسانسور نداشته باشد. احتمال دارد تمام توجه خریدار به پیدا کردن یک آسانسور با قیمت مناسب معطوف شده باشد. اگر شرکت‌های تامین کننده‌، به قیمت‌‌گذاری‌ درست و مناسب رو نیاورند تا مشتری‌ها با قیمتی مناسب، بهترین انتخاب را داشته باشند، در نهایت شاهد کم شدن عمر مفید آسانسورها خواهیم بود.

برخی اوقات کیفیت آسانسورها آنقدر ضعیف است که پس از گذشت دو تا سه سال عمر مفید آسانسور به اتمام می‌رسد؛ اما آن روز برای اقدامی پیش‌گیرانه دیگر دیر شده است.

موضوع دومی که باید آن را در نظر بگیرید، شرکتی است که برای خرید و نصب آسانسور انتخاب می کنید. این موضوع تاثیر مستقیمی بر کیفیت و کارآیی آسانسور و همچنین ایمنی آسانسور دارد. شرکت مذکور باید مجوز طراحی و مونتاژ از وزارت صنایع و معادن و گواهی عضویت در سندیکای آسانسور را داشته باشد. صحت و اعتبار مجوزها را می توانید از سندیکا استعلام نمایید. گارانتی و ضمانت خرید فروشنده نیز از دیگر مسائلی است که در زمان خرید باید به آن توجه ویژه داشته باشید. در صورتی که شرکت مورد نظر خود را انتخاب نمودید می توانید از مشاوران آن نیز راهنمایی بخواهید. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با همکاران ما در بخش پشتیبانی در ارتباط باشید.

راهنمای خرید آسانسور

تجهیزات و قطعات آسانسور

پس از آن که شرایط ساختمان را تحلیل و شرکت معتبری را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب قطعات آسانسور می رسد. آسانسور از قطعات مختلفی تشکیل می شود که عبارتند از:

در زمان انتخاب و خرید آسانسور می بایست از جزئی ترین قطعات مانند پیچ و مهره ها تا بزرگترین قطعات مانند موتور آسانسور ، کابین آسانسور، تابلو فرمان و غیره را از جهت اصالت، کیفیت، استاندارد و قیمت بررسی نمایید. زیرا همه ی قطعات در میزان کیفیت و قیمت نهایی آسانسور نقش دارند. حال چنانچه به یک شرکت معتبر در زمینه آسانسور مراجعه نمایید، با توجه به تخصص و تعهد خود، بهترین پکیج مورد نیاز شما را با قیمت مناسب پیشنهاد می کند. البته منظور از قیمت مناسب، ارزان بودن نیست، بلکه گزینه ای است که کیفیت مطلوب شما را با قیمت مناسب همراه می سازد. کیفیت قطعات ارائه شده، نحوه نصب و کنترل کیفیت تجهیزات نیز توسط یک شرکت معتبر تامین می گردد.

قطعات آسانسور

برای اطلاع بیشتر می توانید به مقاله‌ی آشنایی با قطعات آسانسور مراجعه نمایید.

در نظر داشته باشد که متوسط عمر مفید یک آسانسور خوب بین 15 تا 20 سال است. از خودتان سوال کنید که آیا تامین کننده شما زیرساخت و منابع مورد نظر را در دست دارد که مثلا در همین بازه زمانی در بازار دوام بیاورد یا خیر؟

برخی از شرکت ها برای راحتی بیشتر در انتخاب و سرعت عمل در پروسه ی خرید آسانسور، مجموعه ای از قطعات را به صورت پکیج ارائه می کنند.

چه عواملی در تعیین قیمت آسانسور نقش دارند

برای تعیین قیمت آسانسور، نوسانات ارز، قیمت دلار و میزان عرضه و تقاضا در ایران حرف اول را می زند. بعد از آن؛ شرایط محیطی، اندازه و کارکرد ساختمان (مسکونی یا تجاری) نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ظرفیت کابین آسانسور
 • نوع کابین آسانسور (تمام استیل، فرمیکا و کابین آسانسور ام دی اف)
 • سرعت حرکت آسانسور
 • طول مسیر حرکت کلی آسانسور در چاه آسانسور
 • ابعاد چاه آسانسور ، ابعاد چاهک آسانسور
 • مکان و ابعاد موتورخانه آسانسور
 • تعداد ایستگاه ها، ابعاد و مکان درب طبقات
 • نوع موتور آسانسور و نوع سیم بکسل ها
 • نوع درب آسانسور مورد استفاده (اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک)
 • نوع تجهیزات (ریل های راهنما، تابلو فرمان، هواکش و غیره)

 در نهایت برند، نوع و کیفیت تجهیزات انتخاب شده که کاملا متناسب با شرایط ساختمان شما باشند، قیمت نهایی آسانسور را تعیین می کنند. البته به این نکته توجه نمایید که صِرف داشتن قطعات باکیفیت، نمی ­توان کیفیت نهایی آسانسور را تائید نمود بلکه نصب صحیح و دقیق آن نیز تاثیرگذار است.

انتخاب نوع آسانسور

نوع آسانسور انتخابی تاثیر زیادی بر قیمت آسانسور دارد، اما این انتخاب نمی تواند سلیقه ای و بی پایه و اساس باشد. یک کارشناس آسانسور یا یک نصاب با تجربه می تواند بر اساس شرایط استفاده از آسانسور و محیط ساختمان شما در انتخاب یکی از انواع آسانسور مانند آسانسور هیدرولیکی یا کششی، آسانسور شیشه ای و بالابرنده بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهد. به طور کلی هزینه نصب آسانسورهای کششی بیشتر از آسانسورهای هیدرولیکی است.

آسانسورها از نظر تفاوت در چگونگی اعمال نیروی محرکه به کابین به چهار دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:

از بین این چهار دسته؛ آسانسور کششی و هیدرولیک پرکاربردتر هستند و در ایران بیشتر استفاده می شوند.

در آسانسورهای کششی، نیروی محرکه یک موتور الکتریکی است که معمولاً در بالای چاه آسانسور و در محلی به نام موتورخانه نصب می شود. روی فلکه این موتور تعدادی کابل فولادی (سیم بکسل) وجود دارد که از یک‌ طرف به کابین آسانسور و از طرف دیگر به وزنه‌های آسانسور متصل است. این نوع آسانسور خود به سه نوع گیربکسی، گیرلس و روملس تقسیم بندی می شود که از این سه نوع، آسانسورهای گیربکسی نسبت به سایر مدل ها بیشتر استفاده می شود که دلیل آن را می توان قیمت مناسب با توجه به مزایای آن دانست.

آسانسور هیدرولیک با نیروی موتور الکتریکی پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک کار می‌کند. با توجه به این مسئله که نصب این نوع آسانسور نیاز به فضای زیادی ندارد و همچنین نیازی به وجود موتورخانه در پشت ­بام نیست، این نوع پرطرفدار هستند. از دیگر مزایای آن می توان به حرکت نرم در استارت اولیه، سهولت در عیب‌یابی و تعمیر، خرابی و استهلاک کمتر نسبت به سایر مدلها و امکان ایجاد آسانسورهای شیشه‌ای نام برد. البته معایبی مانند محدودیت در ارتفاع، قرارگیری در چاهک و سرعت کمتر نسبت به سایر مدلها را نیز می توان برای آن برشمرد.

سرعت آسانسور

اغلب آسانسورها دارای سیستم کنترل سرعت یا درایو3VF می باشند. سیستم VVVF در آسانسور مخفف عبارت variable voltage variable frequency به معنای ولتاژ متغیر و فرکانس متغیر است که شتاب اولیه موتور را کم کرده و باعث طول عمر مفید موتور آسانسور می‌شود. اگرچه هزینه سیستم 3VF زیاد است اما با توجه به اینکه طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد و از خرابی و تعمیر بیش از حد آن جلوگیری می‌کند، در طولانی مدت مقرون به صرفه است.

 اکثر خریداران آسانسور تنها به اینکه آسانسور دارای سیستم کنترل سرعت باشد، بسنده می کنند اما باید بدانید که این سیستم ها متفاوت هستند. فاکتورهایی مانند close loop یا open loop بودن، نوع و برند درایو کنترل سرعت و برند تابلو فرمانی که استفاده می‌شود همه اینها می‌تواند در کیفیت و قیمت سیستم 3VF مورد نظر تفاوت ایجاد کند و 10 الی 15 درصد اختلاف قیمت در قیمت نهایی آسانسور ایجاد نماید.

با توجه به تعداد طبقات و طول مسیر حرکت آسانسور، حداقل سرعت آسانسور می بایست رعایت گردد. برای مثال برای ۸ طبقه با طول مسیر حرکت ۲۳ متر می بایست حداقل سرعت، ۶۳/۰ متر بر ثانیه باشد. در جدول زیر راهنمای حداقل سرعت با طول مسیر مشخص شده است.

تعداد طبقات طول مسیر حرکت حداقل سرعت
۸ ۲۳ متر ۶۳/۰ متر بر ثانیه
۹ ۳۶.۵ متر ۱ متر بر ثانیه
۱۳-۲۰ ۶۳ متر ۶/۱ متر بر ثانیه
۲۱-۲۵ ۸۰ متر ۲متر بر ثانیه
۲۶-۳۰ ۹۵ متر ۵/۲ متر بر ثانیه

در زمان خرید اینترنتی آسانسور به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟

با گسترش تجارت الکترونیک و تمایل مردم به خرید آنلاین، تعداد فروشگاه های اینترنتی رو به افزایش است. صنعت آسانسور نیز از این قاعده مستثنی نیست. سایت کلمان نیز که در حال حاضر در حال خواندن مقاله ی آن هستید، یک فروشگاه اینترنتی قطعات و تجهیزات آسانسور است. بنابراین شما می توانید قطعات مورد نیاز خود را به صورت کاملا آنلاین تهیه کنید. چه از سایت کلمان و چه از سایت دیگر همکاران عزیزمان خرید کنید، توجه به یک سری نکات ضروری است که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

سعی کنید تنها به ظاهر سایت توجه نکنید. امروزه راه‌اندازی یک وبسایت شیک و زیبا کار چندان دشواری نیست و هزینه چندانی هم ندارد.

داشتن نماد اعتماد الکترونیکی و عضویت در اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشور , همچنین نشان ملی ثبت (ساماندهی) می تواند به شما در اعتماد به وب سایت های فروشگاهی کمک نماید. (برای مشاهده نمونه ی این نشان ها به انتهای همین صفحه مراجعه نمایید).

یکی دیگر از نکاتی که در زمان خرید آنلاین می بایست به آن توجه نمایید، سابقه فعالیت شرکت؛ صفحه درباره ما و اطلاعات تماس با ما فروشگاه آنلاین قطعات آسانسور است. این اطلاعات می بایست شفاف، دقیق و لزوما شامل آدرس فیزیکی کسب و کار باشد. (برای مشاهده نمونه می توانید صفحه تماس با ما کلمان را مشاهده نمایید).

قبل از خرید اینترنتی به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا فروشگاه اینترنتی مورد نظر نماد اعتماد الکترونیکی را داراست؟
 • آیا تامین کننده قطعات شما قوانین سامانه بازرسی استاندارد آسانسور را رعایت میکند؟
 • آیا شرکت می‌تواند برای آسانسوری که به شما می‌فروشد گواهی‌نامه صادر کند؟
 • آیا شرکت تیم پشتیبان برای طراحی، نصب و نگهداری آسانسور دارد یا تیم بزرگی پشتیبانی‌اش نمی‌کند؟
 • آیا آدرس فیزیکی شرکت، شماره تماس و سایر اطلاعات مربوط به شرکت در سایت درج شده است؟

 

 

قصد خرید و یا سفارش قطعات حوزه ی آسانسور دارید؟

کلمان، تخصصی ترین فروشگاه قطعات آسانسور در زمینه فروش و تأمین آنلاین قطعات آسانسور و پله برقی