آسانسورها راه های ورودی به ساختمان و طبقات هستند لذا با پوشش این قسمت ها و کنترل و زیر نظر قرار دادن این مبادی ورودی با کمک دوربین آسانسور تا مقدار زیادی می توان از ورود افراد مشکوک یا کسانی که قصد دزدی، آسیب و یا اخاذی را دارند جلوگیری کرد. به همین دلیل نصب دوربین آسانسور اهمیت بالایی دارد و مانع از مشکلات احتمالی برای ساکنین و مسافران خواهد شد. در این مقاله قصد داریم با مشخصات دوربین آسانسور آشنا شویم و تجهیزات لازم برای نصب دوربین آسانسور را بررسی کنیم. پس با کلمان همراه شوید.

لزوم استفاده از دوربین آسانسور

نصب دوربین آسانسور به امنیت بیشتر فضا کمک می کند و از مشکلاتی همچون سرقت، تهدید یا آسیب به مسافران تا حد زیادی می کاهد. همچنین با رجوع به تصاویر آرشیوی کابین آسانسور و ورودی های آسانسور، شناسایی عوامل حادثه یا جرم راحت تر خواهد بود. لذا استفاده از آن ضروری به نظر می رسد. با توجه به کمبود فضا داخل کابین آسانسور، نصب دوربین آسانسور کمی سخت می شود. بنابراین استفاده از دوربین های مدار بسته با زاویه دید وسیع که WIDELENS  نامیده می شوند، داخل آسانسور پیشنهاد می شود. توصیه ما استفاده از دوربین هایی با لنز کمتر از سه میلی متر درون آسانسور است. برای فضاهای کوچک همچون آسانسور کارگاهی استفاده از دوربین های دام یا مینی دام کوچک مطلوب تر است. همچنین می توانید از دوربین های سوزنی یا دوربین های مخفی برای ثبت و ضبط کلیه تردد و عملکرد ها درون کابین استفاده نمایید.

کابل های برق استفاده شده برای آسانسورها، کابل برق سه فاز هستند. از این رو باعث می شود احتمال نویز تصاویر بیشتر شود. بنابراین هنگام انتخاب و خرید دوربین آسانسور به کیفیت آن دقت بیشتری کنید. دوربین های مدار بسته دارای دو نوع کابلی و بی سیم هستند.

به دلیل آنکه حرکات آسانسور در راستای عمودی زیاد است و در صورت استفاده از دوربین های کابلی احتمال پارگی و قطع شدن سیم ها وجود دارد. بنابراین بهترین انتخاب، استفاده از دوربین آسانسور بی سیم است.

چرا آسانسور نیاز به بیمه دارد؟ ضرورت بیمه آسانسور برای چیست؟

دوربین آسانسور باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

چراغ های کابین آسانسور اتوماتیک هستند بنابراین مجهز بودن به مادون قرمز برای دوربین آسانسور ضرورت ندارد. برای پوشش حداکثری دوربین، بهتر است زاویه دید دوربین 85  تا 95 درجه و با لنزهای 2.8 یا 3.6 باشد. تکنولوژی  WDR نیز در بالابردن کیفیت تصاویر اثرگذار می باشد. بهتر است دوربین آسانسور به گونه ای نصب شود که محور دید دوربین با خط افق زاویه ۴۵ درجه تشکیل دهد. پس محل نصب دوربین باید به گونه ای انتخاب شود که علاوه بر مشخص بودن چهره افراد هنگام ورود، دکمه های کابین را نیز به صورت واضح نمایش دهد. بنابراین پیشنهاد می کنیم محل نصب دوربین، روبروی درب آسانسور باشد. استفاده از دوربین هایی که صدا را رکورد می کنند و مجهز به میکروفون هستند، می تواند در صورت بروز حادثه، کمک زیادی در شناسایی عوامل داشته باشد.

استفاده از تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته آسانسور

به دلیل آنکه کابین آسانسور، سقف کوتاهی دارد و لامپ های مختلف با نورهای متفاوتی در آن نصب است، بهتر است از دوربین های WDR در آسانسور استفاده کنید. تصاویر تهیه شده با دوربین هایی که این تکنولوژی را دارند، می‌توانند همه تصاویر را با کیفیت بالا ضبط کنند. همچنین رزولوشن آن‌ها بسیار بالاست و امکان مشاهده تصاویر و فیلم به صورت زنده از راه دور امکان پذیر می‌ کند.

تجهیزات لازم برای نصب دوربین مداربسته داخل آسانسور

برای نصب دوربین داخل کابین آسانسور به  فرستنده، گیرنده، دوربین مداربسته، منبع تغذیه و کابل نیاز است که در ادامه هر یک را توضیح می دهیم:

فرستنده و گیرنده

محل نصب فرستنده زیر کابین آسانسور است و دوربین به سقف کابین نصب می شود. محل نصب گیرنده در چاهک آسانسور است. فرستنده و گیرنده به صورت رو در رو داخل چاه آسانسور، سیگنال مبادله می کنند. گیرنده به وسیله کابل به مرکز کنترل ضبط که  DVR و یا NVR می باشد وصل می شود و به این ترتیب تصاویر بین دوربین و دستگاه ضبط انتقال می یابد. برد گیرنده به قدری است که سیگنال دوربین را به راحتی به سمت مرکز کنترل انتقال می دهد.

دوربین مدار بسته

دوربین های آنالوگ و دوربین های تحت شبکه، هر دو قابل استفاده هستند اما چنانچه از دوربین های تحت شبکه (IP) استفاده شود کیفیت تصاویر بیشتر خواهد بود. انواع دوربین هایی که میتوان استفاده کرد شامل موارد زیر است:

 • دوربین های دام
 • کیوب یا مکعبی
 • بولت
 • دید در شب
 • پانوراما
 • دوربین های سه گوش یا مثلثی

استفاده از دوربین های توکار به دلیل دسترسی کمتر و احتمال آسیب کمتر توسط سارقان، بیشتر توصیه می شود. محل نصب دوربین های توکار، از قبل پیش بینی می شود و معمولا در دیواره آسانسور و بالاتر از شستی آسانسور می گردد. لنز دوربین به گونه ای است که هر کسی متوجه آن نمی شود و فقط افرادی که در جریان نصب دوربین بوده اند از آن اطلاع دارند.

چنانچه محل نصب دوربین توکار در کابین قرار نگرفته باشد، نصاب می تواند از دوربین های مدار بسته روکار که محفظه نگهدارنده دارند روی دیوار بالای درب یا سقف استفاده کند.

کابل دوربین مدار بسته

در صورتی که از دوربین مدار بسته آنالوگ استفاده می کنید، کابل استفاده شده از نوع کواکسیکال است. اما اگر از دوربین های آی پی استفاده می کنید، بایستی از کابل های شبکه استفاده کرد. کابل کشی می تواند از نوع کابل کشی از بالا یا پایین آسانسور باشد.

راهنمای خرید دوربین آسانسور و نصب آناتصال دوربین مداربسته آسانسور به رکوردر

با توجه به متحرک بودن کابین، اتصال دوربین آسانسور به دستگاه ضبط مرکزی کمی مشکل می شود. با توجه به متحرک بودن کابین آسانسور، اتصال بایستی پایدار، بدون نویز و قطعی و فرسودگی باشد.

 • استفاده از تراول کابل آسانسور: در این روش ریسک نویز زیاد است از این رو هنگام نصب دوربین آسانسور از ویدئو بالن برای بهبود تصاویر و حذف نویز استفاده می شود. چنانچه همه سیم های تراول کابل آسانسور مشغول باشد، یک کابل کراس مستقل برای سیستم در نظر گرفته می شود.
 • کابل کواکسیکال متصل به تراول کابل: کابل تصویر دوربین توسط بست به تراول کابل وصل می شود. در این روش چون طی هر بار حرکت آسانسور، کابل دوربین ناگزیر به حرکت می شود، لذا این حرکات مداوم باعث استهلاک شده و موجب فرسودگی و پارگی و قطعی کابل می شود. به همین دلیل استفاده از این روش توصیه نمی شود.
 • کابل کواکسیکال رها شده زیر اتاقک: کابل تصویر دوربین از کنار اتاقک زیر آن متصل می شود و قسمت اضافه کابل، زیر آسانسور رها می شود. در این شرایط وقتی آسانسور پایین می رود، کابل اضافی کف چاله کنار بافر آسانسور جمع می شود لذا فشار کمتری به کابل وارد می شود. اما هنوزهم احتمل پاره شدن و قطع شدن کابل بالا است.
 • روش اتصال بی سیم و رادیویی: این روش بهترین راه انتقال تصاویر دوربین کابین آسانسور می باشد. در این روش می توان تصاویر را توسط آنتن های رادیویی یا روترهای وایرلس انتقال داد.

در روش اتصال بی سیم و رادیویی می توان از دو حالت زیر استفاده کرد:

دوربین مدار بسته تحت شبکه و یا دوربین آنالوگ با دستگاه رکوردر.

جزئیات نصب دوربین مداربسته در آسانسور

 • برای اتصال جعبه فرستنده ویدئو به آنتن فرستنده از کابل CAT5 استفاده می شود.
 • برای ارسال برق به فرستنده، آنتن و دوربین از منبع تغذیه 12 ولت DC متصل به جعبه فرستنده ویدئو استفاده می شود و برق به وسیله PoE از طریق اترنت به آنتن می رسد.
 • از کابل کواکسیال RG59 جهت سیم کشی خروجی BNC گیرنده ویدئو به DVR استفاده می شود.
 • با استفاده از سوییچ های DIP روی آنتن، نصاب مشخص می کند کدام آنتن سیگنال ویدئو را منتقل می کند و کدام یک گیرنده است.

مقالات پیشنهادی کلمان:

‫0/5 (0 امتیاز )