بهترین روغن موتور آسانسور چیست؟
روغن موتور آسانسور از موارد مصرفی در سیستم آسانسور می‌باشد و موتور آسانسور نیز از مهم‌ترین قطعات آسانسور است. از این رو کارکرد سالم و صحیح آن برای آسانسور حائز اهمیت است. در ایران به دلایل مزایای موتور گیربکس، استفاده از آن به مراتب بسیار متداول‌تر از سایر موتورهای آسانسور است. موتورهای گیربکس نیز از آن دسته موتورهای الکترومکانیکی است که برای کارکرد با کیفیت خود نیاز به روغن و روغن کاری دارند. روغن موتور آسانسور متناسب با فاکتورهای نظیر نوع چرخ‌ دنده ی موتور انتخاب می‌شود. همچنین روغن‌کاری موتور آسانسور حتما باید توسط سرویس‌کار آسانسور انجام شود. در تعویض روغن موتور آسانسور باید نکات ایمنی حتما رعایت شوند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. در این صفحه کلمان قصد دارد در مورد دلایل استفاده از روغن موتور آسانسور و همچنین انواع روغن موتور آسانسور مطالب کاملی را برای علاقه‌مندان به صنعت آسانسور معرفی کند. پس با کلمان همراه باشید.

دلایل روغن‌کاری موتور آسانسور

موتور آسانسور نیز همانند ریل راهنمای آسانسور نیاز به روغن‌کاری دوره‌ای دارد. موتورهای گیربکس به دلیل داشتن چرخ دنده‌ نیاز به روغن‌کاری دارند. روغن موتور آسانسور باعث کاهش اصطکاک چرخ‌ دنده‌ها می‌شود. بطور کلی موارد زیر را می‌توان به عنوان دلایل اصلی تعویض روغن موتور آسانسور برشمرد:

البته نوع چرخ‌ دنده‌ی موتور برای انتخاب نوع روغن موتور آسانسور بسیار اهمیت دارد. چرخ ‌دنده‌های موتورهای گیربکس آسانسور را به 2 دسته کلی زیر تقسیم بندی می‌کنند:

موتور آسانسور با چرخ‌دنده ریز و کوچک

در حالتی که موتور آسانسور دارای چرخ ‌دنده‌های ریز و کوچک است باید از روغن موتور آسانسور استفاده شود که غلظت کمتری داشته باشد. استفاده از روغن موتور آسانسور که دارای غلظت کمتر است در این نوع چرخ ‌دنده‌ها باعث کاهش فشار به موتور می‌شود.

موتور آسانسور با چرخ دنده درشت و بزرگ

در این نوع چرخ‌ دنده‌ها باید از روغن موتور آسانسوری استفاده شود که غلظت بالاتری داشته باشد. هرچه روغن موتور آسانسور از غلظت بیشتری برخوردار باشد در برابر افزایش دمای حاصل از اصطکاک چرخ ‌دنده‌ها از خود مقاومت بهتر و بیشتری نشان می‌دهد.

بررسی دلایل ارتعاش و لرزش در حرکت کابین آسانسور را از اینجا بخوانید.

انواع روغن موتور آسانسور

برندهای مختلف روغن موتور آسانسور را می‌توان بر اساس نوع روغن آ ن‌ها به 3 دسته زیر تقسیم بندی نمود:

 • نوع ترکیبی و شیمایی (Synthetic)
 • نوع طبیعی (Mineral)
 • نوع اتوماتیک

روغن موتور طبیعی آسانسور

همانطور که از نام روغن موتور طبیعی آسانسور(Mineral) پیداست، این روغن از تقطیر و فرآوری نفت بدست می‌آید که کاربرد آن بیشتر در صنعت خودروسازی و موتور خودروهاست.

روغن موتور شیمیایی آسانسور

 اما روغن‌های ترکیبی (Synthetic) در آزمایشگاه‌های شیمیایی تولید می‌شوند و برای انواع موتور آسانسور کارایی بهتری دارند. مزایای روغن‌های شیمیای موتور آسانسور عبارت است از:

 • تحمل حرارتی بالاتر
 • طول عمر بهتر
 • کیفیت بیشتر

روغن موتور اتوماتیک آسانسور

این نوع روغن موتورها به گونه‌ای عمل می‌کنند که با تغییر دما و حرارات غلظت‌شان نیز تغییر می‌کند. در اصطلاح به این نوع روغن موتور‌های آسانسور، روغن موتور پویا نیز گفته می‌شود و در فصول سرد و گرم سال نسبت به دما بازدهی موتور آسانسور را بهبود می‌بخشند.

کدام نوع روغن موتور را انتخاب کنیم؟

پیش از این در مقاله‌ی جامع پلاک خوانی موتور آسانسور در مورد مشخصات فنی و سایر ویژگی‌های موتور صحبت شد. یکی از این مشخصات نوع روغنی است که برای موتور آسانسور مناسب است. در پلاک موتور آسانسور موارد زیر را پیرامون روغن موتور آسانسور می‌توان مشاهده کرد:

 • ظرفیت و میزان روغن مورد نیاز
 • غلظت روغن
 • کیفیت روغن

بنابراین در تهیه روغن موتور آسانسور باید ابتدا پلاک موتور آسانسور را به دقت بررسی کرد و بهترین نوع روغن را متناسب با مشخصات روغن موتور مورد نیاز تهیه نمود.

کدام نوع روغن موتور را انتخاب کنیم؟ پلاک خوانی موتور آسانسور برای خرید روغن

زمان تعویض روغن موتور آسانسور

بهترین مرجع و راهنما برای زمان تعویض روغن موتور آسانسور، کاتالوگ راهنمای موتور آسانسور است. در اغلب کاتالوگ‌ها زمان تعویض روغن موتور آسانسور را 2 سال پس از نصب اولیه و آخرین تعویض روغن عنوان کرده‌اند. اما با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و بر اساس تحقیقات میدانی در صورتی که دمای کارکرد موتور 85 درجه سانتی باشد نیاز است که روغن موتور آسانسور هر 20 ماه یک بار تعویض شود. البته گاهی ممکن است این زمان کوتاه شود. برای این موضوع باید در تمامی مراحل سرویس آسانسور، روغن موتور آسانسور و کیفیت آن توسط سرویس‌کار آسانسور بررسی و سنجیده شود.

علائم خرابی روغن موتور آسانسور

پیش از اینکه علائم خرابی روغن موتور آسانسور را مرور کنیم یک بار دیگر تاکید می‌کنیم که همانند تشخیص خرابی موتور آسانسور، تشخیص خرابی روغن موتور آسانسور توسط سرویس‌کار آسانسور در سرویس‌های دوره ای آسانسور انجام می‌شود. اما برخی از علائم که نشان می‌دهد روغن موتور خراب شده و زمان تعویض آن فرا رسیده است را می‌توان لیست زیر در نظر گرفت:

 • پیدا کردن حالت خمیری
 • طلایی رنگ شدن روغن
 • مشاهده ذرات پودر شده برنز در روغن
 • مشاهده خرده‌های فلزی در روغن

 

نکات مربوط به  تعویض روغن موتور آسانسور

 • تعویض روغن موتور آسانسور بایستی توسط سرویس‌کار آسانسور صورت بگیرد.
 • با استفاده از گیج شیشه‌ای کنار موتور می‌توان میزان روغن موتور آسانسور را بررسی نمود.
 • پیش از تعویض روغن موتور آسانسور باید ابتدا تابلو برق آسانسور را از مدار خارج نمود.
 • تحت هیچ عنوان نباید روغن موتورهای مدل‌های مختلف را با یکدیگر مخلوط کرد.
 • عدم استفاده از روغن موتورهای خودرو مخصوص احتراق برای موتورهای آسانسور.
 • پیش از تخلیه روغن موتور یک ظرف با ظرفیت 3 تا 4 لیتری را برا جمع آوری روغن‌های معیوب تهیه کنید.
 • استفاده از قیف سبب می‌شود که هنگام تعویض روغن، محفظه موتور یا کف موتور خانه آلوده نشود.
 • پاک کردن محظفه و شاسی موتور آسانسور و کف موتورخانه از روغن و کثیفی‌های پیش آمده.
 • در نهایت روغن سوخته موتور آسانسور را به یکی از مراکز تعویض روغن برده و با روغن نو معاوضه کنید.

 

بهترین برند روغن موتور کدام است؟

همانطور که در ابتدای متن بدان اشاره شد، روغن‌های ترکیبی یا Synthetic ، برای آسانسورها بهترین انتخاب هستند و به‌ صورت شیمیایی تولید می‌شوند. این نوع روغن ها تحمل حرارتی بالاتر، عمر طولانی تر و کیفیت بهتری نسبت به سایر انواع روغن موتور دارند.

برندهای ایرانی مختلفی برای روغن موتور وجود دارند با این حال در زمان خرید گزینه های زیادی پیش روی شما نیست و تنوع محصولات روغن موتور در ایران محدود است. برخی از آنها عبارتند از:

روغن‌موتور شرکت بهران

روغن موتور شرکت پترو فاخر

روغن موتور گیاهی تترا ایرانول

روغن موتور گیربکس پاتریس

روغن موتور آسانسور الوند

روغن موتور گیربکس نیمه سینتیک Shim Oil

برندهایی که امروزه کمتر در بازار ارائه می شوند عبارتند از توتال؛ الف، لوتوس، لیکومولی و مولی.

￵روغن موتور سنتتیک فاخر 4 لیتری آسانسور

نمی توان به طور مطلق برندی را برتر از سایرین دانست. همانطور که در متن بدان اشاره شد؛ در زمان خرید روغن موتور باید پلاک موتور را بررسی نمود و متناسب ترین روغن را انتخاب نمود.

نکته ی دیگری که در زمان انتخاب روغن موتور آسانسور می تواند به شما کمک کند، علامت اختصاری است که دسته بندی روغن را مشخص می‌کند. روغن هایی که با علامت اختصاری و حرف اول S شروع می شوند؛ به معنی بنزین سوز می باشند. اگر در ابتدای آن حرف C باشد، ویژه‌ی موتورهای دیزل است. حرف دوم انگلیسی که بعد از S یا C می آید؛ می تواند از حرف A تا M  باشد که سطح کیفیت روغن را مشخص می کند. روغن موتورها همچنین بر اساس گرانروی یا ویسکوزیتی نیز به دو دسته‌ی SAE وISO طبقه بندی می شوند.

آیا روغن‌کاری آسانسور با روغن موتور آسانسور تفاوت دارد؟

پاسخ کوتاه: بله است. تعویض روغن موتور آسانسور با روغن‌کاری آسانسور دو مسئله کاملا متفاوت است. از آنجایی که آسانسور یک دستگاه مکانیکی است، به روغن‌کاری نیاز دارد. روغن‌ کاری آسانسور بر روی قطعاتی که در معرض اصطکاک هستند؛ مانند سیم بکسل ها، ریل ها ، زنجیرها با اتصال رولی و حلقه های اتصال غلتان و غیره انجام می شود. انجام روغن کاری بر روی ریلها مانع ایجاد اصطکاک در زمان بالا و پایین شدن کفشک آسانسور می شود.

 

همین حالا میتوانید موتورهای آسانسور خود را از فروشگاه آنلاین قطعات آسانسور کلمان تهیه کنید.

مقالات پیشنهادی کلمان: