تاثیر افزایش دما بر عملکرد قطعات آسانسور

تغییرات چهارفصل سال باعث ایجاد تغییرات گاها جزیی و عمده در آب و هوای مناطق مختلف ایران می‌شود. آسانسور و قطعات آسانسور نیز مانند بسیاری از دستگاه‌های الکتریکی مکانیکی دارای درجه حافظت یا همان IP می‌باشند. این درجه حفاظت نشان‌ می‌دهد که قطعات آسانسور در چه شرایط آب و هوایی قادر به انجام وظایف خود هستند و در کارکرد آن ها ایراد و خطا بوجود نخواهد آمد. از جمله مهم‌ترین تغییرات آب و هوایی که بر اجزای و قطعات آسانسور به ویژه موتور آسانسور، حرکت کابین آسانسور، ترمز ایمنی آسانسور، ریل آسانسور و ... تاثیر می‌گذارد، افزایش گرما و حرارت محیط است. در این مقاله شرکت آسانسور کلمان قصد دارد با پرداختن به موضوع گرما و افزایش حرارت در فصل تابستان، تاثیرگذاری آن را بر روی قطعات مختلف آسانسور را بررسی کند. با کلمان همراه باشید.

افزایش دمای موتور آسانسور

موتور آسانسور یکی از قطعات آسانسور است که خود تولید کننده گرما می‌باشد. دلیل این موضوع هم حرکت دورانی و تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی است. این گرما بصورت داخلی بوده و در مواقعی که موتور تحت فشار و بار بالایی قرار بگیرد، دمای درونی موتور گیربکس آسانسور افزایش پیدا کرده و به بیرون و محیط بیرون نیز منتقل می‌شود. برای خنک کردن موتور آسانسور از فن‌های داخلی و گاها بیرونی استفاده می‌شود. این فن‌ها هوای داخلی موتور آسانسور گیرلس را با هوای معتدل و نرمال محیط بیرون جابه‌جا می‌کند و باعث خنک سازی موتور آسانسور می‌شود. اما اگر دمای محیط اطراف موتور با دمای درون موتور برابر یا حتی بیشتر باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این حالت تبادل دما و گرما به سختی صورت می‌پذیرد و دمای درونی موتور کاهش پیدا نمی‌کند. عدم خنک سازی موتور باعث آسیب به قطعات درونی آن به ویژه سیم پیچ‌ها می‌شود. به مرور در صورتی که تدابیری برای خنک سازی موتور در فصول گرم سال در نظر نگرفته باشید، باید شاهد سوختن موتور آسانسور باشید.

افزایش حرارت و سوختن تابلو فرمان آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور که نسبت به افزایش دما و حرارت بسیار حساس می‌باشد، تابلو فرمان آسانسور و ریزقطعاتی است که درون آن به کار برده شده است. برخی از قطعات الکترونیکی و الکتریکی موجود در تابلو فرمان آسانسور همچون رله‌ها، هنگام کار تولید جرقه و گرما می‌کنند. برای خنک سازی تابلو فرمان‌ها از فن‌های خنک کننده استفاده می‌شود. اما گاهی مشاهده شده است که مدیران ساختمان به دلیل نداشتن آگاهی کافی یا به دلایل مختلف از نصب فن‌های خنک کننده بر روی تابلو فرمان آسانسور خودداری کرده‌اند. در این آسانسورها در فصول گرم سال و در دمایی همچون 40 درجه سانتی گراد، سوختن تابلو آسانسور موضوع عجیبی نخواهد بود. از قطعات تابلو فرمان که نیاز به خنک سازی در دمای بالا دارند شامل موارد زیر است:

  • درایو تابلو فرمان
  • رله‌ها
  • سنسورها
  • بردهای کنترل فاز
  • مدار کنترل بار
  • اینورترها

افزایش دما و کاهش مقاومت ترمز آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور که با افزایش دما در کارکرد صحیح آن اختلال ایجاد می‌شود، سیستم ترمز آسانسور است. در دمای بالا، زمان آزاد شدن گرمای مقاومت ترمز بالا می‌رود. در این حالت اگر ترافیک آسانسور بالا باشد و تعداد توقف در دقیقه آن نیز افزایش یافته باشد، یک تجمع گرمای بالایی در سیستم ترمز آسانسور شاهد خواهیم بود که بسیار خطرناک است. این تجمع گرمایی گاهی منجر به آتش سوزی و از بین رفتن ایمنی آسانسور می‌شود.

افزایش دمای روغن هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک نیز از افزایش دما در امان نیستند. در سیستم آسانسور هیدرولیک، روغن عامل جابه‌جایی کابین آسانسور و بر عملکرد سایر قطعات آسانسور نیز تاثیرگذار است. افزایش دمای محیط باعث می‌شود که سیستم خنک‌کننده‌ی روغن به درستی و بصورت کامل نتواند روغن هیدرولیک را خنک کند. بالا بودن دمای روغن هیدرولیک باعث ایجاد ایراد در قسمت‌های مختلف سیستم آسانسور هیدرولیک می‌شود. برخی از این موارد به شرح زیر است:

استفاده از اسپلیت و کولر گازی در موتورخانه آسانسور و فن خنک کننده برای تابستان و کاهش دمای موتورخانه

حفاظت از قطعات آسانسور در برابر افزایش دما و حرارت

همانطور که بیان شد برای حفاظت از قطعات آسانسور حساس و گران قیمت آسانسور در برابر افزایش دما و سوختن آن‌ها، باید اقدام به نصب فن‌ یا فن‌هایی در نقاط مختلف سیستم آسانسور نمود. همچنین طبق استاندارد آسانسور تدوین شده در سال 1398- 1398، نصب فن در قسمت موتورخانه‌ی آسانسور الزامی می‌باشد. اما در شهرهای دارای آب و هوای خشک کشور که افزایش دما شدت بیشتری دارد، بهترین راهکار برای حفاظت قطعات آسانسور از سوختن، نصب اسپلیت یا کولر گازی در موتورخانه می‌باشد. به راحتی با تامین یک سیستم خنک کننده در موتورخانه‌ی آسانسور می‌توان از خرابی‌های قطعات مختلف آسانسور که نسبت به تغییرات دمای آسانسور حساس می‌باشند جلوگیری کرد و امنیت و ایمنی آسانسور را همواره حفظ نمود.

مقالات پیشنهادی کلمان:

مقالات مرتبط
    • کلمان

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه

واتساپ
واتساپ
پاسخگوی سوالات شما هستیم