نصب و پیاده سازی ریل راهنمای آسانسور

ریل راهنمای آسانسور نقش هدایت‌کننده کابین آسانسور و وزنه تعادل آسانسور را برعهده دارد. این هدایت مسیر توسط ریل راهنمای آسانسور به گونه‌ای می‌باشد که کابین آسانسور در مسیر مستقیما عمودی خود به سمت بالا یا پایین حرکت کند و دچار لرزش و انحراف نشود. برای نصب ریل راهنمای آسانسور در چاه آسانسور از براکت استفاده می‌شود. معمولا ریل‌ راهنمای آسانسور را در طول‌های 5 یا 6 متری می‌سازند که سرهای انتهای آن‌ها دارای نری و مادگی می‌باشد تا سهولت اتصال آن ها به یکدیگر فراهم شود.

استاندارد و مقررات نصب ریل راهنمای آسانسور

همانطور که می‌دانید در انجام کارهای تاسیسات ساختمانی، رعایت برخی نکات و مقررات الزامی می‌باشد. پیش از این نیز در مقاله بررسی تخصصی ریل راهنمای آسانسور در مورد مقررات و استاندارهای ساخت و استفاده از ریل آسانسور صحبت شد. برخی از این مقررات عبارت است از:

 • در نصب آسانسور، کابین آسانسور باید به وسیله‌ی ریل راهنما، هدایت شود.
 • در عملیات نصب و راه‌اندازی آسانسور، وزنه تعادل آسانسور باید به وسیله‌ی ریل آسانسور، هدایت شود.
 • ریل‌های راهنمای آسانسور باید توانایی تحمل نیروهای ناشی از عمل کردن پاراشوت و سیستم ترمز ایمنی آسانسور را داشته باشند.
 • ریل آسانسور باید در برابر انحنا و پیچیش ناشی از بارهای نامتعادل مقاومت و استحکام کافی را داشته باشد.
 • جوشکاری ریل‌ها به یکدیگر یا جوشکاری آن‌ها به براکت‌ها ممنوع است.
 • در نصب براکت‌های ریل آسانسور باید اثرات ناشی از نشست ساختمان یا منقبض شدن بتن در نظر گرفته شود.

تجهیزات و قطعات نصب ریل آسانسور

در نصب ریل آسانسور از قطعات و تجهیزات کوچک‌تری همچون لقمه ریل، براکت و... استفاده می‌شود که هرکدام وظیفه‌ی ویژه‌ای را در مراحل نصب و استفاده از ریل راهنمای آسانسور ایفا می‌کند.

لقمه ریل آسانسور

لقمه‌ها اجزای مهمی در سیستم آسانسور هستند که نقش اتصال‌دهنده ریل به براکت را برعهده دارند. لقمه‌ها بسته به نوع و طراحی آسانسور، از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و انواع گوناگونی دارند. استفاده از لقمه در اتصال ریل و براکت آسانسور دلایل متعددی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اول اینکه، لقمه‌ها اجازه انبساط و انقباض طبیعی ریل‌ها را در شرایط مختلف آب و هوایی و دمایی فراهم می‌کنند. با توجه به تغییرات دما، ریل‌ها ممکن است مقداری منبسط یا منقبض شوند که لقمه‌ها این امکان را به آن‌ها می‌دهند تا از ایجاد تنش‌های شدید جلوگیری کند.

دوم اینکه، لقمه‌ها با ایجاد یک اتصال انعطاف‌پذیر، از وارد شدن تنش و فشار بیش از حد به ریل‌ها و براکت‌ها در طول عمر آسانسور جلوگیری می‌کنند. با گذشت زمان و استفاده مکرر از آسانسور، در صورت عدم وجود لقمه، تنش‌های زیادی به سازه آسانسور وارد می‌شود. بنابراین با استفاده از لقمه می‌توان از بروز مشکلاتی مثل خرابی زودرس، شکستگی و ترک‌خوردگی اجزای آسانسور جلوگیری کرد.

پشت بند ریل آسانسور

پشت‌بند ریل راهنما یکی از اجزای مهم در ساختار آسانسور است که نگهدارنده و اتصال‌دهنده ریل‌های راهنما به یکدیگر محسوب می‌شود. پشت‌بند ریل راهنما از چندین پلیت فلزی ضخیم تشکیل شده است. هر پلیت دارای 8 سوراخ است که 4 سوراخ آن متعلق به یک ریل و 4 سوراخ دیگر متعلق به ریل بعدی است. به این ترتیب، ریل‌های راهنما از طریق پیچ‌هایی که از سوراخ‌های پشت‌بند عبور می‌کنند، به هم متصل و ثابت می‌شوند. استفاده از پشت‌بند ریل راهنما دارای مزایای زیر است:

 • افزایش استحکام و ثبات ریل‌های راهنما
 • جلوگیری از حرکت و لرزش ریل‌ها
 • توزیع یکنواخت وزن کابین و واگن در طول ریل‌ها
 • جذب نیروهای وارده از طرف کابین و واگن
 • کاهش فشار وارد بر نگهدارنده‌های ریل در چارچوب شافت

در مجموع، پشت‌بند ریل راهنما نقش بسزایی در افزایش ایمنی و عمر مفید آسانسور دارد.

براکت ریل آسانسور

برای اتصال ریل راهنمای آسانسور به بدنه‌ی چاه و چاهک آسانسور از براکت استفاده می‌شود. هر نوع ریل براکت مخصوص به خود را دارد. انواع براکت به 2 دسته‌ی زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 1. براکت آبکاری شده
 2. براکت معمولی آغشته به ضد زنگ

از آنجا که جوشکاری براکت‌ها ممنوع می‌باشد، از پیچ و مهره برای اتصال آن‌ها استفاده می‌شود.

براکت مورد نیاز برای نصب ریل راهنمای آسانسور در مراحل نصب آسانسور

سیم شاقول

تراز بودن ریل‌ راهنمای آسانسور بسیار پراهمیت است. وسایل متعددی برای شاقول کردن و تراز کردن ریل‌های آسانسور وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت است از:

 • ریسمان
 • نخ ماهیگیری
 • سیم فلزی نازک
 • تراز لیزری

بهتر است از موردی استفاده شود که در حین نصب ریل‌ها دچار تغییر و یا پارگی نشود.

مراحل نصب ریل راهنمای آسانسور

در ابتدا برای نصب ریل راهنمای آسانسور باید خط مبنا را بدانید. خط مبنا عبارت است از خطی که راستای دو ریل کابین باید با آن موازی باشد. این خط در اغلب موارد دیوار روبروی چاه آسانسور انتخاب می‌شود. پس از تمیز نمودن چاهک آسانسور و نصب داربست درون چاه آسانسور محل‌های نصب براکت‌ها را روی کلاف‌های آهنکشی مشخص نموده و در صورت نیاز اقدام به تخریب آن قسمت از دیوار چاه آسانسور می کنیم.

حین انجام این مراحل باید بالابری بر روی چاله آسانسور نصب شود تا سهولت جابه‌جایی ریل‌های آسانسور را فراهم کند. دقت شود که برای داشتن عمکلرد بهتر، روشنایی چاه آسانسور بسیار اهمیت دارد. پس به تهیه روشنایی و نورپردازی چاه آسانسور اقدام کنید. همچنین برای شاقول ریزی صحیح و دقیق نیاز به نبشی و ساخت شابلون می‌باشد که پیشنهاد ما استفاده از نبشی 4 است.

ایمنی در نصب ریل آسانسور

به دلیل اینکه قسمت اعظم مراحل نصب ریل آسانسور در ارتفاع و درون چاه آسانسور انجام می‌شود، مهم‌ترین بخش از نصب ریل راهنمای آسانسور، رعایت نکات ایمنی می‌باشد. استفاده از کفش، کلاه، کمربند ایمنی، دستکش و لباس ایمنی و مناسب کار در ارتفاع از جمله مواری است که هنگام نصب ریل آسانسور باید به آن‌ها توجه شود. همچنین در محل‌هایی که نیاز به ایستادن بر روی داربست می‌باشد، باید از تخته‌ الوارهای محکم و مناسب استفاده شود. در بالا کشیدن ریل‌های راهنمای آسانسور توسط بالابر نیز، باید از شگل استفاده شود.

شاقول کاری

با استفاده از تجهیزات شاقول که تهیه کرده‌اید اقدام به شاقول کاری چاه آسانسور نمایید. دو سیم شاقول را با توجه به محل قرارگیری ریل از بالای چاه به سمت چاله آسانسور رها کنید. سپس فاصله دو سیم شاقول را بر روی نبشی علامت زده و در انتها و پس از آنکه نوسان کامل سیم شاقول از بین رفت، با دقت تمام مکان سیم شاقول را بر روی نبشی برش زده و انتهای سیم شاقول که در چاله قرار دارد را بر روی چاک های نبشی می‌پیچانیم. در نهایت نبشی در مکان مورد نظر جوش داده می‌شود.

آماده سازی ریل راهنمای آسانسور

برای تهیه تعداد ریل‌های آسانسور، متراژ چاه آسانسور را بدست آورده و نسبت به طول ریل‌های در نظر گرفته شده، اقدام به تهیه ریل راهنمای آسانسور می‌کنیم. البته باید دقت شود که در برخی از مواقع ریل آسانسور از کف چاه آسانسور انجام می‌شود که برای محاسبه تعداد ریل باید این مقدار فاصله نیز در نظر گرفته شود. ریل‌های آسانسور را از نظر عدم وجود پیچیش، زدگی، فرو رفتگی یا برآمدگی چک کرده و با گازوئیل اقدام به تمیز کردن آن‌ها کنید.

نصب ریل راهنمای آسانسور

در ابتدا پشت‌بندها را بر روی ریل‌ها سوار کنید. برای این‌کار دقت کنید که نصف پشت بندها در سمت نری ریل‌های موجود و مابقی را در سمت مادگی بسته می‌شود. سپس با کمک بالابر ریل‌ها را به داخل چاه آسانسور انتقال دهید. برای راحتی کار بهترین راهکار این است که ریل‌ها در طبقات مختلف پخش شوند. لقمه‌ها را بر روی براکت‌ها سوار کنید و پیچ‌ها را در حالت شل نگه دارید. نخستین ریل را وارد چاله آسانسور کنید و اولین براکت را بر روی ریل و محل اولین کلاف ببندید. سپس با تراز کردن کامل ریل آسانسور، اقدام به جوش دادن آن کنید. سپس ریل بعدی را با تراز نمودن آن با ریل اول، نصب کنید. این مراحل را تا آخرین ریل و همچنین ریل وزنه تعادل ادامه دهید تا نسب ریل آسانسور به انتهای برسد.

جمع‌بندی

ریل راهنما یکی از اجزای اصلی آسانسور است که نقش هدایت و حرکت کابین یا واگن را بر عهده دارد. نصب صحیح و دقیق ریل راهنما از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی مراحل نصب ریل راهنما از جمله آماده‌سازی شافت، اندازه‌گیری و برش ریل، نصب براکت‌های نگهدارنده، قراردادن و چفت کردن ریل و بازرسی نهایی پرداخته شد. رعایت دقیق دستورالعمل‌های نصب، استفاده از ابزار مناسب و تجهیزات استاندارد و همچنین بازرسی کامل پس از نصب، از عوامل کلیدی برای پیاده‌سازی صحیح ریل راهنما و دستیابی به عملکرد ایمن و بهینه آسانسور محسوب می‌شوند.

 

مقالات مرتبط
  • کلمان

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه

واتساپ
واتساپ
پاسخگوی سوالات شما هستیم