دلایل لرزش کابین آسانسور چیست؟

دلایل متعددی وجود دارند که می‌توانند موجب لرزش کابین آسانسور شوند. این لرزش‌ها ممکن است بصورت عمودی یا افقی باشند، همچنین ممکن است تنها در طبقات خاصی از ساختمان یا در کل مسیر حرکت آسانسور، این لرزش‌ها رخ دهند. هر چند ممکن است این لرزش‌ و تکانه‌های کابین آسانسور کم و نامحسوس باشند؛ اما در طولانی مدت ممکن است باعث خرابی سیستم آسانسور و کاهش ایمنی آن شوند.

اکثر عوامل تاثیرگذار بر روی لرزش کابین آسانسور، مربوط به نصب غلط آسانسور و پایین بودن دقت در مراحل راه‌اندازی آن است. در این صفحه کلمان قصد دارد دلایل لرزش کابین آسانسور و تکانه آسانسور هنگام توقف و حرکت را به شما معرفی کند و راه حل‌های پیشنهادی مفیدی را نیز ارائه دهد. با کلمان همراه باشید.

علت لرزش آسانسور در طبقات چیست؟

لرزش کابین آسانسور به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین این دلایل عبارت اند از:

 • عدم نصب درست ریل های آسانسور و کابین آسانسور
 • عدم انطباق کابین با ریل آسانسور
 • عدم رعایت اصول در جنس بدنه آسانسور
 • عدم فاصله مناسب میان ریل و کفشک
 • عدم طراحی مناسب آسانسور

و یکی از دلایل لرزش کابین آسانسور در طبقات ساختمان، تنظیم نبودن درب آن است. اگر نصب درب‌های کابین آسانسور بر اساس استانداردها صورت نگرفته باشد و درب‌ها با یکدیگر هم تراز نباشند، در حین حرکت کابین با لبه‌های دیواره آسانسور برخورد کرده و ایجاد لرزش و سر و صدا می‌کنند. همچنین، امکان دارد که کفشک و ریل‌های آسانسور دچار آلودگی شده باشند و به همین علت در حرکت کابین اختلال ایجاد کنند.

جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، به شما توصیه می‌نمائیم تا 1 الی 2 بار در ماه آسانسور خود را به صورت کامل سرویس کنید. با تمیز کردن قطعات آسانسور و نظافت صحیح آن‌ها، می‌توان تا حد زیادی از ایجاد لرزش و تکانه در کابین آسانسور جلوگیری کرد. ابزارآلات مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان در راستای نظافت و زدودن آلودگی از قطعات آسانسور، اقدام کرد. 

یکی از این وسیله‌ها که جهت برطرف نمودن آلودگی ریل راهنما استفاده می‌شود؛ سوهان ریل آسانسور است. این ابزار می‌تواند تمامی گرد و غبار، آلودگی‌ها و زنگ‌زدگی‌ها را از سطح ریل پاک کند. سوهان ریل، در اندازه‌ها و جنس‌های متفاوتی تولید می‌شود. بهتر است پس از سوهان‌کشی ریل، سطح آن را با روغن مخصوص ریل راهنما چرب کنید تا کابین آسانسور نرم‌تر بر روی آن حرکت کند. در ادامه برخی از دلایل را کاملتر بررسی می‌کنیم.

نصب غلط کابین آسانسور

یکی دیگر از عوامل جدی که باعث بوجود آمدن لرزش و تکانه در کابین آسانسور می‌شود، نصب نادرست و غیر استاندارد کابین آسانسور می‌باشد. در هنگام نصب کابین آسانسور، باید دقت شود که بین کفشک ریل و خود ریل فاصله‌ای ایجاد نشود. هرگونه فاصله میان این دو قطعه، باعث لق خوردن کابین آسانسور خواهد شد. به همین علت پس از نصب آسانسور، باید کابین را از این نظر تست نمود. یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد لرزش در کابین آسانسور می‌شود، عدم دقت در آچارکشی اتصالات کابین آسانسور است. به همین منظور، هنگام مونتاژ کابین آسانسور باید محل اتصالات را چندین بار بازبینی و آچارکشی نمود.

نصب نادرست ریل آسانسور

نصب نادرست ریل آسانسور، موجب لرزش کابین و گیر کردن کابین آسانسور بین طبقات خواهد شد. هر کدام از موارد زیر هنگام نصب ریل راهنمای آسانسور ممکن است باعث لرزش کابین آسانسور شوند:

 • وجود فاصله نامناسب بین اتصالات ریل‌های راهنما
 • شاقول کاری نامناسب ریل راهنمای آسانسور
 • انتخاب غلط سایز ریل راهنمای آسانسور

هنگام نصب ریل آسانسور، باید دقت کافی به خرج داد تا فاصله میان ریل‌ها به درستی انتخاب و ایجاد شود. وجود فاصله زیاد میان ریل‌ها، باعث لقی و تکانه‌های کابین آسانسور هنگام عبور از آن خواهد شد. همچنین عدم وجود فاصله مناسب میان ریل‌ راهنمای آسانسور، معایب و مضرات دیگری را به سیستم آسانسور وارد خواهد کرد. در نظر داشته باشید استفاده از ریل با سایز‌های بزرگ‌تر، می‌تواند لرزش و تکانه‌های ناشی از ریل آسانسور را کاهش دهد.

کیفیت پایین ریل آسانسور

همانطور که می‌دانید، باید پیش از نصب ریل‌ها، سطوح آن‌ها را صیقل داد تا یکپارچه، صاف و یکدست شوند. وجود هرگونه تیزی، لبه، برآمدگی و... در سطح ریل‌ها، باعث ایجاد لرزش در کابین آسانسور می‌شود. همچنین عملیات سرویس و بازبینی آسانسور باید شامل ریل‌های آسانسور نیز گردد. وجود هرگونه شیء خارجی از جمله: حجم زیاد گرد و غبار، باعث بوجود آمدن اصطکاک و در نتیجه لرزش در حرکت کابین آسانسور می‌شود.

انتخاب و طراحی اشتباه آسانسور

طراحی نادرست کابین آسانسور ، یکی دیگر از دلایل عمده وجود لرزش کابین آسانسور است. همچنین جنس کابین آسانسور نیز در بروز این تکانه‌ها و لرزش ها بسیار تاثیرگذار می‌باشد. به عنوان مثال؛ در صورتی که ضخامت ورقه‌های سطوح جانبی کابین آسانسور مناسب انتخاب نشود و نازک باشد، ایجاد لرزش‌های خارجی به کابین آسانسور موضوع تعجب برانگیزی نخواهد نبود. همواره سعی کنید طراحی کابین آسانسور را به تیم‌های متخصص این حوزه بسپارید تا با استفاده از نرم افزارهای طراحی آسانسور  اقدام به طراحی کابین و سیستم آسانسور نمایند. 

سایر علل‌های ایجاد لرزش در حرکت کابین آسانسور


علاوه بر موارد بالا، دلایل دیگری نیز در بوجود آمدن لرزش و تکانه در حرکت آسانسور تاثیرگذار هستند. این دلایل عبارت‌اند از:

 • تنظیم نادرست لرزه‌گیر‌های آسانسور
 • عدم تنظیم درست درب اسانسور
 • ساییدگی لبه‌های پاراشوت آسانسور و درگیر شدن آن با ریل راهنما
 • تنظیم نبودن سیستم تعلیق آسانسور  به ویژه وزنه تعادل آسانسور
 • عدم وجود تقارن در سیم بکسل‌ آسانسور
 • تماس کفشک با ریل آسانسور و سائیدگی لنت‌های کفشک‌ها

انواع لرزش کابین آسانسور

بطور خلاصه، می‌توان گفت که لرزش های کابین آسانسور به دو نوع افقی و عمودی تقسیم‌بندی می‌شوند:

لرزش عمودی کابین آسانسور

مواردی که باعث ایجاد لرزش به صورت عمودی در کابین آسانسور می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

لرزش افقی کابین آسانسور

از جمله مواردی که باعث بوجود آمدن لرزش افقی در کابین آسانسور می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • خراب بودن فلکه کششی کابین آسانسور
 • تاب خوردگی سیم بکسل‌های آسانسور
 • سبک بودن وزن کابین آسانسور
 • نصب نادرست ریل آسانسور
 • محاسبه نادرست وزن آسانسور و استاندارد نبودن آسانسور
 • استفاده از قطعات و تجهیزات کیفیت پایین همچون کفشک‌های بی‌کیفیت

برطرف کردن لرزش آسانسور درایو دار

تعدادی نکته وجود دارد که در صورت رعایت کردن این نکات می‌توان به برطرف کردن لرزش آسانسور داریو دار موثر و کارآمد است.

 • استفاده از درایو مناسب با نوع موتور آسانسور
 • استفاده از موتور آسانسور با کیفیت از برند و فروشگاه قطعات آسانسور معتبر
 • استفاده از کابل بهم تابیده شیلددار و اتصال به زمین کردن آن
 • استفاده از خرطومی ‌های فلزی برای خطوط انتقال قدرت
 • استفاده از کابل شیلدار برای خطوط انتقال قدرت و اتصال زمین کردن آن
 • استفاده از کابل شیلددار برای خطوط ترمز آسانسور و اتصال زمین کردن آن

جمع‌بندی مطالب

آسانسورها، یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ساختمان هستند. آن‌ها، وظیفه حمل و نقل ایمن سرنشینان را بر عهده دارند و هرگونه تکانه و لرزش اضافی که توسط این افراد احساس شود، می‌تواند منتقل کننده خطر و نقص فنی در آسانسور باشد. با توجه به این موضوع، برخورداری از ایمنی لازم، نداشتن لرزش و حرکت نرم و بی سر و صدای کابین، می‌تواند احساس امنیت را به مسافر انتقال دهد. لرزش و تکانه های آسانسور، دلایل متعددی دارند.

همچنین این لرزش‌ها می‌توانند در راستای عمودی یا افقی کابین رخ دهند. با توجه به دلیل اصلی این لرزش‌ها، امکان دارد که تکانه‌ها در تمامی طبقات و در طول مسیر یا در طبقه خاصی رخ دهند. از طرف دیگر، ممکن است لرزش و تکانه های آسانسور بسیار کم و نامحسوس باشند؛ اما مهم است که شما از یک متخصص کمک گیرید و این مشکل را رفع نمائید.

لرزش‌های مداوم کابین آسانسور، می‌توانند موجب مشکلات فنی جدی گردند. جهت افزایش ایمنی سیستم آسانسور، بهتر است از قطعات استاندارد و باکیفیت استفاده نمائید. شما می‌توانید برای خرید آنلاین قطعات آسانسور استاندارد، به ویژه موتور آسانسور، گاورنر آسانسور، کابین آسانسور و ... از طریق فروشگاه قطعات آسانسور کلمان اقدام کنید.

مقالات مرتبط
  • کلمان

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه

واتساپ
واتساپ
پاسخگوی سوالات شما هستیم